Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Świerszczyk: z dziećmi od 1945 r.
poniedziałek, 05 marca 2012 18:25
Urodził się w maju 1945 roku, gdy w Polsce kończyła się druga wojna światowa. Magazyn dla dzieci "Świerszczyk", nowoczesne pismo z tradycjami, od dziesięcioleci goszczące w polskich domach, co dwa tygodnie zachęca dzieci do czytania, liczenia i rozwiązywania łamigłówek.
Świerszczyk
 

Każda z 32 stron magazynu to efekt pracy autorów, ilustratorów i psychologów dziecięcych. Dla "Świerszczyka" piszą między innymi Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Maria Ewa Letki, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Natalia Usenko, Małgorzata Węgrzecka, Rafał Witek. Wojciech Widłak. Szata graficzna to zasługa m.in. Anity Andrzejewskiej, Małgorzaty Bieńkowskiej, Marcina Bruchnalskiego, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, Ewy Poklewskiej-Koziełło, Joanny Rusinek, Piotra Rychela, Macieja Trzepałki, Beaty Zdęby.

Autorką działu "Litery znam, więc czytam sam!" jest Małgorzata Strzałkowska. Do pisania tekstów używa tylko 23 liter, a słowa zawierające zmiękczenia, dwuznaki i polskie znaki występują w formie obrazków. Takie opowieści zachęcą nawet początkujących czytelników i - co ważne z punktu widzenia rodziców - wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową i analizę obrazów graficznych poszczególnych słów.

"Z pamiętnika pewnego Świerszczyka" to opowieści z życia wzięte, których bohaterami są Świerszczyk, Bajetan i przyjaciele: krokodyl Karol, koń Zenon, osioł Klemens, chomik Pumpus, owca Pola, smok Antoni, ślimak Maciek i inni. Te historyjki uczą przyjaźni, odpowiedzialności i szacunku do innych, rozwijając przy okazji zasób słownictwa i poprawność składniową.

Rubryki "Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie" i "Ćwiczenia z myślenia" to działy, w których baśniowe opowieści przeplatają się z zadaniami matematycznymi: rebusami, zagadkami liczbowymi, logicznymi, labiryntami czy krzyżówkami.

"Świerszczyk" to także zaplecze pomocnych informacji dla rodziców, dostępnych na stronie internetowej pisma pod hasłem "Wychowanie z czułkami". "Świerszczyk" ma również własny profil i "fanpage" na Facebooku.

 

swierszczyk 06swierszczyk 08

 

Źródło: Flywheel Public Relations i "Świerszczyk"