Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Świerszczyk: z dziećmi od 1945 r.
poniedziałek, 05 marca 2012 18:25
Urodził się w maju 1945 roku, gdy w Polsce kończyła się druga wojna światowa. Magazyn dla dzieci "Świerszczyk", nowoczesne pismo z tradycjami, od dziesięcioleci goszczące w polskich domach, co dwa tygodnie zachęca dzieci do czytania, liczenia i rozwiązywania łamigłówek.
Świerszczyk
 

Każda z 32 stron magazynu to efekt pracy autorów, ilustratorów i psychologów dziecięcych. Dla "Świerszczyka" piszą między innymi Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Maria Ewa Letki, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Natalia Usenko, Małgorzata Węgrzecka, Rafał Witek. Wojciech Widłak. Szata graficzna to zasługa m.in. Anity Andrzejewskiej, Małgorzaty Bieńkowskiej, Marcina Bruchnalskiego, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, Ewy Poklewskiej-Koziełło, Joanny Rusinek, Piotra Rychela, Macieja Trzepałki, Beaty Zdęby.

Autorką działu "Litery znam, więc czytam sam!" jest Małgorzata Strzałkowska. Do pisania tekstów używa tylko 23 liter, a słowa zawierające zmiękczenia, dwuznaki i polskie znaki występują w formie obrazków. Takie opowieści zachęcą nawet początkujących czytelników i - co ważne z punktu widzenia rodziców - wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową i analizę obrazów graficznych poszczególnych słów.

"Z pamiętnika pewnego Świerszczyka" to opowieści z życia wzięte, których bohaterami są Świerszczyk, Bajetan i przyjaciele: krokodyl Karol, koń Zenon, osioł Klemens, chomik Pumpus, owca Pola, smok Antoni, ślimak Maciek i inni. Te historyjki uczą przyjaźni, odpowiedzialności i szacunku do innych, rozwijając przy okazji zasób słownictwa i poprawność składniową.

Rubryki "Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie" i "Ćwiczenia z myślenia" to działy, w których baśniowe opowieści przeplatają się z zadaniami matematycznymi: rebusami, zagadkami liczbowymi, logicznymi, labiryntami czy krzyżówkami.

"Świerszczyk" to także zaplecze pomocnych informacji dla rodziców, dostępnych na stronie internetowej pisma pod hasłem "Wychowanie z czułkami". "Świerszczyk" ma również własny profil i "fanpage" na Facebooku.

 

swierszczyk 06swierszczyk 08

 

Źródło: Flywheel Public Relations i "Świerszczyk"