Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

"Cyfrowi latarnicy" poszukiwani
czwartek, 01 marca 2012 18:23
W imieniu Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", wieloletniego partnera FIO, zachęcamy do udziału w projekcie "Polska Cyfrowa Równych Szans", którego celem jest upowszechnienie używania internetu i urządzeń informatycznych wśród osób dorosłych. MWI realizuje projekt wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Polska Cyfrowa Równych Szans - logo
 

Blisko 13 milionów osób dorosłych w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności korzystania z internetu. Sytuacja ta powoduje głęboki podział między młodym pokoleniem a w większości "cyfrowo niepiśmienną" generacją 50+. Jest jedną z największych barier rozwoju kraju, w tym rozwoju lokalnego, i przyczyną wykluczenia starszego pokolenia z aktywnego życia zawodowego, społecznego i osobistego.

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans zakłada, że do każdej polskiej gminy dotrą "Latarnicy" - lokalni animatorzy edukacji cyfrowej, których zadaniem będzie pomoc dorosłym mieszkańcom wsi i miasteczek w nabywaniu umiejętności korzystania z internetu i komunikacji elektronicznej.

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza osoby związane ze stowarzyszeniami prowadzącymi szkoły i przedszkola, w tym uczestników projektów realizowanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych. To Państwo najlepiej znają specyfikę swojego środowiska, mają niezbędną wiedzę i motywację.

Latarnik Polski Cyfrowej będzie odpowiedzialny za realizację działań projektu PCRS w swoim środowisku: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Działania te będą obejmować organizację spotkań motywujących do korzystania z internetu, szkoleń i innych form podnoszenia kompetencji cyfrowych.

Projekt przewiduje szereg korzyści dla osób, które podejmą się roli Latarnika.  Będą one mogły uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i kursach trenerskich, otrzymają także specjalnie przygotowane materiały - podręczniki, poradniki, scenariusze edukacyjne. Latarnicy uzyskają Certyfikat Trenera Kompetencji Cyfrowych i będą mieć dostęp do ogólnopolskiego portalu przeznaczonego wyłącznie dla nich (a w nim - do bazy wiedzy, multimediów, poradników i podręczników, forum dyskusyjnego).

Projekt PCRS przewiduje także granty dla dwustu Latarników na najlepsze projekty na rzecz pokolenia 50+.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wypełnienia ankiety na stronie projektu. Zachęcamy!

Alina Kozińska-Bałdyga i Elżbieta Tołwińska-Królikowska
Federacja Inicjatyw Oświatowych

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Koordynator działań Latarników - Michał Golemo, tel. 502 358 454