Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

"Cyfrowi latarnicy" poszukiwani
czwartek, 01 marca 2012 18:23
W imieniu Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", wieloletniego partnera FIO, zachęcamy do udziału w projekcie "Polska Cyfrowa Równych Szans", którego celem jest upowszechnienie używania internetu i urządzeń informatycznych wśród osób dorosłych. MWI realizuje projekt wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Polska Cyfrowa Równych Szans - logo
 

Blisko 13 milionów osób dorosłych w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności korzystania z internetu. Sytuacja ta powoduje głęboki podział między młodym pokoleniem a w większości "cyfrowo niepiśmienną" generacją 50+. Jest jedną z największych barier rozwoju kraju, w tym rozwoju lokalnego, i przyczyną wykluczenia starszego pokolenia z aktywnego życia zawodowego, społecznego i osobistego.

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans zakłada, że do każdej polskiej gminy dotrą "Latarnicy" - lokalni animatorzy edukacji cyfrowej, których zadaniem będzie pomoc dorosłym mieszkańcom wsi i miasteczek w nabywaniu umiejętności korzystania z internetu i komunikacji elektronicznej.

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza osoby związane ze stowarzyszeniami prowadzącymi szkoły i przedszkola, w tym uczestników projektów realizowanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych. To Państwo najlepiej znają specyfikę swojego środowiska, mają niezbędną wiedzę i motywację.

Latarnik Polski Cyfrowej będzie odpowiedzialny za realizację działań projektu PCRS w swoim środowisku: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Działania te będą obejmować organizację spotkań motywujących do korzystania z internetu, szkoleń i innych form podnoszenia kompetencji cyfrowych.

Projekt przewiduje szereg korzyści dla osób, które podejmą się roli Latarnika.  Będą one mogły uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i kursach trenerskich, otrzymają także specjalnie przygotowane materiały - podręczniki, poradniki, scenariusze edukacyjne. Latarnicy uzyskają Certyfikat Trenera Kompetencji Cyfrowych i będą mieć dostęp do ogólnopolskiego portalu przeznaczonego wyłącznie dla nich (a w nim - do bazy wiedzy, multimediów, poradników i podręczników, forum dyskusyjnego).

Projekt PCRS przewiduje także granty dla dwustu Latarników na najlepsze projekty na rzecz pokolenia 50+.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wypełnienia ankiety na stronie projektu. Zachęcamy!

Alina Kozińska-Bałdyga i Elżbieta Tołwińska-Królikowska
Federacja Inicjatyw Oświatowych

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Koordynator działań Latarników - Michał Golemo, tel. 502 358 454