Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szanse edukacyjne na wsi - debata

Problemy dotyczące edukacji na wsi - od urodzenia do ukończenia gimnazjum - były tematem debaty "Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich", która odbyła się 15 czerwca 2011 r. w Belwederze. Było to drugie z cyklu spotkań "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju", organizowanych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w cyklu Forum Debaty Publicznej.

Najczęściej poruszanymi problemami były: zamykanie małych wiejskich szkół, trudna sytuacja szkół otwieranych przez stowarzyszenia od 1 września (brak dotacji na okres IX-XII), konieczność zapewnienia budynków społecznym organom prowadzącym szkoły, pogorszenie sytuacji dzieci dojeżdżających do większych szkół, system finansowania edukacji na wsi, konieczność docenienia i utrwalenia roli wiejskiej szkoły jako ośrodka rozwoju lokalnego i edukacji przez całe życie, bariery w upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, konieczność wsparcia kapitału kulturowego wsi, uspołeczniania wiejskich szkół (zwiększania roli rodziców), uelastycznienia organizacji pracy szkoły (wzmocnienia jej autonomii w planowaniu i realizacji celów edukacyjnych), integracji działań prowadzonych przez różne resorty wokół wiejskich szkół.

Prezydent B. Komorowski

Wiceprezeska FIO Elżbieta Tołwińska-Królikowska mówiła na spotkaniu o roli małych, wiejskich szkół i zbudowanym wokół nich cennym kapitale społecznym. - "Prawo, tworzone z perspektywy dużej, miejskiej szkoły, zupełnie nie pasuje do warunków wiejskich, powodując również w konsekwencji zamykanie małych szkół" - powiedziała.

E.Tołwińska-Królikowska

W debacie wzięły również udział inne przedstawicielki FIO i organizacji wchodzących w skład Federacji - Maria Nowak i Ewa Lubczyńska (FIO), Małgorzata Lewandowska (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Lokalnego "Z Edukacją w Przyszłość" z Korzecznika) i Dorota Długosz (Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce i Borki).

E.Tołwińska-Królikowska

 

Materiały z debaty:

ikonka pobierzA. Kozińska-Bałdyga - Przełom w oświacie
(PDF - 62 KB)

ikonka - pobierzE. Tołwińska-Królikowska - Mała wiejska szkoła podstawowa (...)
(PDF - 93 KB)

 

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych z pełnym zapisem debaty (źródło: www.prezydent.pl):