Rozwijający się od kilku lat serwis internetowy Federacji Inicjatyw Oświatowych jest bardzo często odwiedzany - również przez członków SRW, chwalony za aktualność i bogate zasoby. Jest jednak bardzo obszerny: informuje o wszystkich działaniach Federacji i wielu wydarzeniach związanych z edukacją i środowiskiem wiejskim. Dlatego powstał pomysł stworzenia strony internetowej adresowanej specjalnie do członków SRW i osób pragnących je zakładać.
Stowarzyszenia rozwoju wsi w sieci (2009)
Projekt złożony w konkursie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2009 uzyskał dofinansowanie, którego głównym efektem była strona "Stowarzyszenia rozwoju wsi w sieci". Przeprowadziliśmy również szkolenia komputerowe dla członków SRW i innych mieszkańców wsi.
W realizacji pomogła nam Fundacja Wspomagania Wsi, która ma ogromne doświadczenie w promowaniu edukacji informatycznej dorosłych mieszkańców wsi i udostępniła nam na rzecz projektu materiały wypracowane w projekcie "e-VITA III" finansowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Partnerstwo Stowarzyszeń Rozwoju Wsi (2010-2012)
W grudniu 2010 r. rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu adresowanego do wiejskich stowarzyszeń - "Partnerstwo SRW". Projekt, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet V, Działanie 5.4.2), realizujemy w partnerstwie z Polską YWCA (Young Women’s Christian Association).
Projekt zwyciężył w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Tworzenie regionalnych i lokalnych centrów informacji i wspomagania organizacji pozarządowych oraz wsparcie działalności nowoutworzonych oraz już istniejących centrów w zakresie pomocy doradczo-szkoleniowej dla organizacji pozarządowych".
Jego celem jest budowanie podstaw systemu współpracy i wsparcia Stowarzyszeń Rozwoju Wsi prowadzących Małe Szkoły i Małe Przedszkola, zgodnego z ich potrzebami i specyfiką działania.
Wolontariat Rozwija Wieś (2012-2013)
Projekt "Wolontariat rozwija wieś" jest pilotażowym programem z zakresu wolontariatu długoterminowego. Polega na wyłonieniu organizacji, do których na pół roku zostaną skierowani przeszkoleni wolontariusze. Każdy zaakceptowany kandydat podejmie wolontariat w pełnym wymiarze godzin poza miejscem zamieszkania.
W tym czasie będzie miał zapewnione środki na utrzymanie (nocleg i wyżywienie) i kieszonkowe, a po ukończeniu programu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje. Organizacje goszczące wolontariuszy są wyłaniane wyłącznie spośród organizacji wiejskich, szczególnie stowarzyszeń rozwoju wsi, organizacji kulturalno-edukacyjnych, organów prowadzących małe szkoły i przedszkola.
Więcej informacji - w serwisie SRW
|