Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Mikroprzedszkola - nowy projekt
piątek, 24 września 2010 07:55

Żródło: Serwis Samorządowy PAP, 24.09.2010

Mikrogrupa przedszkolna i dzienny rodzic - taki pomysł dla gmin, w których dostęp do przedszkoli jest utrudniony, zakłada poselski projekt ustawy. Projekt ustawy o formach opieki na dziećmi w wieku do lat 5 został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
przedszkolaki
 

"Jeśli na terenie gminy nie ma przedszkola lub innej formy edukacyjnej, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub dostęp do nich jest utrudniony, dzieci do lat 5 powinny być objęte formami opiekuńczo - edukacyjnymi wymienionymi w ustawie" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Posłowie proponują sześć form opiekuńczo-edukacyjnych, w zależności od wieku dziecka i etapu jego rozwoju: grupa żłobkowa, świetlica dziecięca, grupa zabawowa, dzienny rodzic, grupa sobotnio-niedzielna oraz mikro grupa przedszkolna. Każda z form skierowana ma być wyłącznie do dzieci do lat 5, których choćby jeden rodzic lub opiekun prawny nie przebywa na urlopie wychowawczym.

Grupa żłobkowa przewidziana jest dla maksimum 10 dzieci w wieku od 16 tygodni do 3 roku życia, na nie dłużej niż 9 godzin dziennie. Świetlica dziecięca ma zapewniać kilkugodzinną opieką dla dzieci 1-5-letnich. W grupie zabawowej, dedykowanej dzieciom w wieku poniżej 3 lat, zajęcia prowadzą odpowiednio przygotowani rodzice lub opiekunowie pod stałą kontrolą konsultanta. Dzienny rodzic miałby pod swoją opieką maksimum 5 dzieci w wieku 1-3 lata, nie dłużej niż 6 godzin na dobę. Grupy sobotnio-niedzielne to forma opieki przewidziana dla dzieci w wieku 3-5 lat, działająca w czasie weekendu, jeśli rodzice pracują. Mikro grupa przedszkolna przewidziana jest dla maksimum 5 dzieci w wieku 3-5 lat. Program realizowany jest w tym przypadku przez nauczyciela oraz rodziców wypełniających zadania przez niego zlecone.

W każdej gminie funkcjonuje przynajmniej jedna z wymienionych form opieki - zakłada ustawa. Jej organizatorami są wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ale gminy mogą zlecać wykonywanie form opieki nad dziećmi jako realizację zadań publicznych, na zasadach określonych w przepisach o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie.

Każda z proponowanych form może być częścią jakiejś większej instytucji np. grupa zabawowa może zostać dołączona do istniejącego przedszkola.

W myśl proponowanych przepisów do zadań wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) należeć będzie tworzenie rejestrów dla każdej ze wskazanych form. Koszty, jakie będą musiały ponieść samorządy w związku z prowadzeniem rejestru zostaną pokryte z obligatoryjnego wpisu od podmiotów występujących o zarejestrowanie.

Projekt zawiera przepisy regulujące organizację form opiekuńczo-edukacyjnych, w tym warunki ich tworzenia, prowadzenia i finansowania oraz kwalifikacje osób realizujących działalność form opiekuńczo-edukacyjnych.

/aba/