Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Powódź - pomoc dla szkół
wtorek, 25 maja 2010 07:58

Żródło: Serwis Samorządowy PAP, 24.05.2010

Wiele szkół w kraju zostało dotkniętych skutkami powodzi. Mogą liczyć na pomoc m.in. MEN i organizacji pozarządowych. Samorządy będą mogły występować o dofinansowanie remontów popowodziowych w ramach rezerwy subwencji oświatowej.
monety
 

Kuratorzy oświaty z południowej części kraju zbierają dane o liczbie przedszkolaków i uczniów poszkodowanych w wyniku kataklizmu. Zbierane są informacje o uszkodzeniach budynków szkolnych oraz przypadkach zawieszenia zajęć.

Na razie trudno oszacować straty. Niektóre placówki zostały zalane, w wielu podtopione zostały piwnice. Wskutek powodzi brakowało w szkołach prądu i wody pitnej, utrudniony był dojazd.

Przykładowo, na Opolszczyźnie, według danych z piątku, zajęcia zawieszone były m.in. w powiecie kozielskim, gdzie zamknięto ponad 30 placówek.

Kuratorium Oświaty w Kielcach wystąpi do MEN i prawdopodobnie zakończy wcześniej rok szkolny w szkole podstawowej i gimnazjum w prawobrzeżnej, zalanej części Sandomierza (świętokrzyskie). Do końca tygodnia zajęcia nie będą się odbywały w dwóch szkołach w gminie Nowy Korczyn. W piątek zajęcia były zawieszone w 39 świętokrzyskich szkołach i przedszkolach.

Świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł poinformowała, że ministerstwo poprosiło o bilans strat i będzie chciało pomóc poszkodowanym uczniom w dwojaki sposób: organizując letni wypoczynek oraz przekazując wyposażenie do nauki.

Bronią się jeszcze placówki w centrum. W poniedziałek w Warszawie zamkniętych było prawie 200 placówek w dzielnicach najbardziej zagrożonych zalaniem. Także we wtorek część warszawskich szkół będzie nieczynna. Zagrożenie powodziowe związane ze znacznym przyborem Wisły i osłabieniem wałów przeciwpowodziowych utrzymuje się w Płocku. Do odwołania zamknięto w Borowiczkach szkołę podstawową i przedszkole.

Obecnie kulminacja fali powodziowej na Wiśle znajduje się w rejonie Torunia, a na Odrze - w okolicach Ścinawy. Trwają przygotowania do akcji przeciwpowodziowej na terenach północnej Polski.

Samorządy, których szkoły zostały poszkodowane w wyniku powodzi, będą mogły starać się o dofinansowanie remontów z rezerwy subwencji oświatowej. W kryteriach podziału rezerwy przewidziane jest pomoc w przypadku zdarzeń losowych.

- Większość rezerwy subwencji oświatowej jest jeszcze do dyspozycji - powiedział nam Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz (woj. kujawsko-pomorskie), wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczący zespołu edukacji KWRiST. W tym roku do podziału jest ponad 241 mln zł.

Samorządy mogą występować z wnioskami do MEN. Podział rezerwy na poszczególne zadania zależy od MEN, MF i opiniującego zespołu edukacji KWRiST. Kataklizm powodzi będzie na pewno brany pod uwagę.

- W związku z powodzią konieczne będzie przeznaczenie z rezerwy subwencji oświatowej więcej środków niż w latach ubiegłych na wsparcie JST w celu usunięcia szkód w obiektach oświatowych wywołanych zdarzeniami losowymi. Pomoc JST dotkniętym skutkami powodzi będzie priorytetem przy podziale 0,6 proc. rezerwy - ocenił Jerzy Jakubczuk, naczelnik wydziału współpracy z JST w MEN. - Sprawa ta będzie wymagała uzgodnienia ze Stroną Samorządową Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST oraz z Ministrem Finansów - dysponentem rezerwy - podkreślił.

Pomoc deklarują również organizacje pozarządowe. Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz innymi partnerami, przygotowuje program pomocy dla szkół i bibliotek publicznych poszkodowanych w powodzi.

- W tej chwili przygotowujemy konkretny plan pomocy, uzależniony od skali problemów oraz zgłoszonych potrzeb – poinformowała nas Katarzyna Sułtan z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

CEO zbiera informacje o poszkodowanych szkołach i bibliotekach (formularz można wypełnić tutaj). - Mamy już kilka zgłoszeń. Otrzymaliśmy m.in. zdjęcia z zalanej filii bibliotecznej w Rybniku – poinformowała Sułtan. Szkoły, które nie potrzebują pomocy, ale mają pomysł, jak wesprzeć szkoły i biblioteki poszkodowane w powodzi również mogą się zgłaszać do CEO.

/amk/