
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.
Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
Samorząd dla edukacji wiejskiej |
Celem drugiego projektu polsko-ukraińskiego "Samorząd dla edukacji wiejskiej" było wsparcie reformy samorządu terytorialnego na Ukrainie poprzez wzmocnienie współpracy gmin ze społecznościami wiejskimi w dziedzinie edukacji. Pomocne okazały się polskie doświadczenia programu "Mała Szkoła".
![]() W programie "Mała Szkoła" stowarzyszenia rozwoju wsi zakładały szkoły w miejsce likwidowanych placówek samorządowych. Takie szkoły stają się centrami rozwoju społeczności wiejskich, a stowarzyszenia realizują zadania ważne dla mieszkańców wsi – m. in. z zakresu kultury, sportu, przedsiębiorczości, edukacji dorosłych. Mieszkańcy wsi, działając w stowarzyszeniach, stają się współgospodarzami tych placówek. Intencją projektu "Samorząd dla edukacji wiejskiej" było zainspirowanie ukraińskich społeczności lokalnych do zakładania stowarzyszeń i współpracy z gminami na rzecz swoich wsi. Chcieliśmy też, by projekt stał się okazją do zmian w wiejskich szkołach – zmian koniecznych, bo wynikających ze zmian demograficznych i trudności ekonomicznych. Ukraina w większym stopniu niż Polska zmaga się z problemem malejącej liczby uczniów. Dodatkowym elementem projektu była edukacja rozwojowa. Mieszkańcy czterech polskich gmin zdobyli wiedzę o Ukrainie i potrzebie wspierania przemian w tym kraju. Wymiana doświadczeń służyła rozwojowi samorządności w ukraińskich wsiach, a także nawiązywaniu współpracy regionalnej i transgranicznej między gminami, stowarzyszeniami, szkołami polskimi i ukraińskimi.
Działania w projekcie: czerwiec 2009Zajęcia warsztatowe i seminaria w czterech gminach ukraińskich położonych w obwodach (obłastiach): lwowskim, równieńskim, czernihowskim, połtawskim w celu wypracowania zadań samorządów, szkół i wspólnot wiejskich. Analiza zmian wynikających z reformy samorządu lokalnego na Ukrainie, porównanie doświadczeń ukraińskich i polskich. lipiec 2009Szkolenie "Projekty w środowiskach lokalnych" we Lwowie w celu przygotowania regionalnych zespołów, reprezentujących cztery obwody. lipiec–sierpień 2009Wsparcie prac służących zakładaniu stowarzyszeń we wsiach ukraińskich. Wizyty monitorujące ze strony ekspertów ukraińskich, konsultacje, przygotowanie dokumentacji, dostarczenie ich do odpowiednich urzędów. wrzesień 2009Szkolenie w Warszawie "Prawo i praktyka związane z lokalnymi działaniami w Polsce" w celu przygotowania uczestników do tego, co zobaczą i usłyszą podczas wizyt w polskich gminach. Szkolenie "Dobre praktyki w wiejskich gminach" – na terenie 4 polskich gmin wiejskich (Biała Podlaska, Kłodawa, Sadki, Nakło nad Notecią), w których lokalne stowarzyszenia z wsi: Dobudów, Orzecznik, Anieliny, Olszewka prowadzą wiejskie szkoły. Dopracowanie pilotażowych projektów, które będą wdrażane przez samorządy i wspólnoty wiejskie na Ukrainie. Seminaria z zakresu edukacji rozwojowej "Polska-Ukraina – współpracujmy dla rozwoju" w czterech ww. polskich gminach w celu wypracowania i omówienia możliwych obszarów współpracy i pomocy. Szkolenie w Warszawie "Działania instytucji i organizacji na rzecz edukacji wiejskiej" - wymiana i podsumowanie doświadczeń z wizyt w 4 gminach oraz poznanie polskich instytucji i organizacji, które na szczeblu centralnym wspierają działania samorządów i stowarzyszeń rozwoju wsi. październik-listopad 2009Wdrożenie projektów pilotażowych w gminach ukraińskich. Wizyty ekspertów z Ukrainy, doradzanie drogą telefoniczną i mailową. grudzień 2009Wydanie broszury w jęz. ukraińskim z opisem projektów pilotażowych i doświadczeń projektu.
|