Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Ratuj szkoły!
 
Na przełomie 2008 i 2009 r., podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty w projekcie pojawiły się zapisy, mogące – zdaniem Federacji Inicjatyw Oświatowych – zagrozić Małym Szkołom i placówkom samorządowym przygotowywanym do likwidacji lub przekazania.
mis z parasolem
 

Dotyczyły one m. in.:

  • wykorzystania dotacji tylko na "wydatki bieżące",
  • kontroli dotacji i szkoły przez urzędników gminnych,
  • odstąpienia od opiniowania przez kuratora zamiaru likwidacji szkoły,
  • trybu przekazywania szkoły, w którym pominięto informowanie rodziców o zamiarze przekazania szkoły i ich współudział w wyborze nowego organu prowadzącego.

W styczniu 2009 r. FIO rozpoczęła więc akcję społeczną "Ratuj szkoły!". Zachęcaliśmy mieszkańców małych miejscowości i wszystkich, którzy troszczą się o losy szkół i jakość edukacji, do monitorowania poczynań parlamentarzystów i przekonywania ich, by nie przyjmowali rozwiązań niekorzystnych dla wiejskich szkół. Na specjalnie założonej stronie internetowej zbieraliśmy podpisy pod naszymi postulatami.

Poprawki, rekomendowane przez FIO, przepadły podczas prac senackich. Nie składamy jednak broni. Będziemy zabiegać o wprowadzenie w prawie zmian gwarantujących rozwój wsi i rozwój Polski.

 

ikonka linkWięcej informacji - na stronie akcji