Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Szkolne mediacje

Super Nowa, 13 marca 2009

Coraz częściej spotykamy się z agresją i konfliktami wśród młodzieży. Dlatego też placówki oświatowe dążą do poprawy relacji między rówieśnikami. Jednym z programów realizowanych przez Federację Inicjatyw Oświatowych jest "Szkoła mediacji szkolnych". W projekcie uczestniczą także andrychowskie placówki.
Super Nowa - miniatura
 

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Uczestniczą w nim 24 placówki szkolne w województwie mazowieckim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Wśród nich znalazły się dwie andrychowskie szkoły: Gimnazjum nr 1 i nr 2. Celem projektu pod hasłem "Nie boimy się konfliktów! Szkoła mediacji szkolnych" jest zapobieganie agresji rówieśniczej w szkołach. Polega on na przeszkoleniu młodzieży w zakresie mediacji.

Warsztaty, prowadzone w andrychowskich gimnazjach, przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i szkolnego pedagoga, mają umożliwić uczniom rozwinięcie umiejętności niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i sporów, a także pogłębienie wiedzy na ten temat oraz roli i zadań szkolnego mediatora. W placówkach uczniowie współpracują z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami, promując na swoim terenie mediacje jako model rozwiązywania konfliktów.

Uczestnicy projektu są zadowoleni z przeprowadzanych warsztatów. Ich zdaniem kurs jest bardzo interesujący i pomaga w osiągnięciu niezbędnych informacji.

– Zajęcia pomogły nam zgłębić wiedzę na temat bardzo istotnego i coraz częściej pojawiającego się problemu jakim są konflikty i spory między rówieśnikami. Umiejętności jakie zdobyliśmy dzięki projektowi pomogą nam w rozwiązywaniu konfliktów – mówi Anna, jedna z uczestniczek programu.

Zadaniem kolejnego etapu projektu będzie m.in. utworzenie szkolnej grupy mediatorów pomagającej uczniom w rozwiązywaniu konfliktów.