Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Czy na wsi zlikwidują szkoły?

tvn24.pl, 29 stycznia 2009

Samorząd, który chce przekazać wiejską szkołę do prowadzenia np. fundacji, powinien poinformować o tym rodziców uczniów oraz mieszkańców wsi – uważa Federacja Inicjatyw Oświatowych. Stowarzyszenie zaapelowało do Senatu o wniesienie do uchwalonej ostatnio przez Sejm ustawy takich poprawek.
tvn24.pl - miniatura
 

Propozycje te mają – zdaniem FIO – chronić wiejskie szkoły przed likwidacją. Przedstawicielka stowarzyszenia, Alina Kozińska-Bałdyga wyjaśniła, że samorząd powinien mieć obowiązek wcześniejszego poinformowania o planowanym przekazaniu szkoły rodziców uczniów oraz mieszkańców wsi.

Tymczasem nowa ustawa o systemie oświaty zobowiązuje gminę jedynie do poinformowania z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem nauczycieli zatrudnionych w placówce.

 

Konieczny jest konkurs

Poza tym – zdaniem FIO – organizacja, która ostatecznie otrzyma prawo do prowadzenia szkoły, powinna być wyłoniona w konkursie. Na proces decyzji, jak tłumaczyła Kozińska-Bałdyga, musi mieć wpływ lokalna społeczność, zatem tematem przekazania szkoły powinno się zająć zebranie wiejskie.

- Zebranie wiejskie jest najbardziej demokratyczną formą samorządności wiejskiej i ono powinno mieć prawo współdecydowania o tym co się dzieje ze szkołami na danym terenie - podkreśliła.

 

Rodzice i mieszkańcy wsi najlepiej poprowadzą szkołę

Stowarzyszenie przekonuje, że ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm nie daje gwarancji, że gmina przekaże małą szkołę w dobre ręce.

Tymczasem z dziesięcioletnich doświadczeń FIO wynika, że najlepiej z prowadzeniem szkół wiejskich radzą sobie stowarzyszenia rodziców i mieszkańców gminy. Oni co prawda zwykle nie mogą płacić pieniędzy na szkołę, ale są w stanie za to pracować na jej rzecz - sprzątać, remontować itp. Szkoła staje się też wtedy instytucją integrującą lokalną społeczność.