Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Małe, rodzinne przedszkola się sprawdzają

Gazeta Wyborcza Łódź, 28 września 2007

Czternaście przedszkoli i setki szczęśliwych dzieci, które mają szansę na taki sam start w szkole, co ich rówieśnicy z dużych miast. To efekt trwającego dwa lata programu "Małe przedszkole w każdej wsi".
Gazeta Wyborcza Łódź - zrzut ekranu
 

Pomysłodawcy, nauczyciele i przedstawiciele gmin, w których powstały "małe przedszkola", spotkali się, by podsumować projekt. - Kiedy po reformie oświaty przedszkola zostały przekazane gminom, okazało się, że niektórych nie opłaca się utrzymywać. Zlikwidowano wtedy wiele placówek. Nasze małe przedszkola wypełniają tę lukę. To szczególnie ważne dla dzieci ze wsi – opowiada Dorota Stobiecka z Towarzystwa Inicjatyw Europejskich, które koordynuje projekt.

Małe przedszkola są alternatywą dla placówek publicznych we wsiach. Zakładają je stowarzyszenia rodziców i pedagogów. Przedszkola często powstają przy szkołach podstawowych, czasami gmina oferuje oddzielne pomieszczenie. Za pieniądze unijne zatrudnia się nauczyciela i wyposaża przedszkole. Rodzice płacą tylko za posiłki. W każdym przedszkolu znajduje się jedna kilkunastoosobowa grupa dzieci od 3 do 5 lat.

- Takie przedszkole ma mnóstwo plusów – przekonuje Elżbieta Szymańska, łódzka koordynatorka projektu. - Nie tylko wyrównuje szanse dla dzieci ze wsi, ale także ułatwia im życie, bo nie muszą dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego przedszkola miejskiego. Poza tym takie placówki integrują całą wieś, a przede wszystkim rodziców – mówi.

Edukacja w małych przedszkolach nie różni się od programu nauczania w tradycyjnych placówkach. Dlatego przyciąga coraz więcej ludzi. - Sąsiad sąsiadowi, wieś wsi i tak roznosi się o nas fama. Chętnych jest coraz więcej. Ostatnio musiałam odmówić dziesięciorgu rodziców – mówi Anna Kołakowska, nauczycielka "małego przedszkola" w Grabowie.

Projekt właśnie się kończy. Ale nie oznacza to, że przedszkola znikną. Teraz ich finansowaniem mają zająć się gminy. - Raczej pewne, że to zrobią. Jeśli nie, zdobędziemy inne środki. Małe przedszkola nie znikną! – zapewnia Szymańska.

Poza Łódzkiem projekt "Małe przedszkola w każdej wsi" realizują jeszcze trzy województwa. W naszym regionie działa prawie sześćset przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Z roku na rok jest ich coraz więcej.