Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Media o nas w roku 2012

Relacje mediów na temat realizowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" publikujemy na stronie projektu. 

Czy mamy za dużo szkół czy za mało?

edunews.pl, 23 stycznia 2012. Autor: Marcin Polak

"Gminy są w sytuacji bez wyjścia" – przyznaje prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga, według której za likwidacjami szkół stoją kłopoty finansowe samorządów i Karta Nauczyciela, nakazująca gminom zatrudniać pedagogów według bardzo sztywnych reguł.
edunews.pl - zrzut ekranu
 
 
 

Likwidacja szkół a rosnąca liczba dzieci

Społeczny Monitor Edukacji / A.B./A.D., 20 stycznia 2012

Od roku szkolnego 2003/2004 do 2010/2011 zlikwidowano blisko 1,5 tys. szkół, we wrześniu 2011 zamknięto kolejne 363 podstawówki i liczba ta będzie rosnąć. "Gminy są w sytuacji bez wyjścia" – cytuje wypowiedz prezes FIO Aliny Kozińskiej-Bałdygi dla "Rzeczpospolitej" Społeczny Monitor Edukacji. Zdaniem prezes FIO głównym powodem likwidacji szkół są kłopoty finansowe i Karta Nauczyciela, która nakazuje gminom zatrudniać pedagogów według sztywnych reguł.
Społeczny Monitor Edukacji - zrzut ekranu
 
 
 

Zamykamy szkoły, a za chwilę dopadnie nas wyż

Dziennik.pl, 19 stycznia 2012. Autor: Artur Grabek

Szkoły na wsiach likwidowano, bo był niż demograficzny i kiepska sytuacja finansowa. Ale liczba urodzin systematycznie rośnie i w 2014 r. (wtedy do szkół pójdą obowiązkowo sześciolatki z wyżu) będą potrzebne dla nich miejsca. Na pewno powstaną, ale zapłacą za nie rodzice - przewiduje "Dziennik".
Dziennik.pl - zrzut ekranu
 
 
 

MEN o zamykaniu szkół

Polskie Radio, 17 stycznia 2012

Z Beatą Pawłowską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej, rozmawia Krzysztof Grzesiowski.
Polskie Radio - zrzut ekranu
 
 
 

Likwidacja szkół w 2012 roku w niespotykanej dotąd skali

Wirtualna Polska, 16 stycznia 2012

Komentując zapowiedzi likwidacji rekordowej liczby szkół, prezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga ocenia, że może to być - paradoksalnie - szansa na poprawę jakości oświaty, dzięki większemu zaangażowaniu rodziców. Jej zdaniem wiele szkół przejmą stowarzyszenia rodziców. A prowadzą one szkoły taniej, bo mogą zatrudniać nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, nie na podstawie Karty Nauczyciela.
Wirtualna Polska - zrzut ekranu
 
 
startpoprz1234567nastkoniec