Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Media o nas w roku 2012

Relacje mediów na temat realizowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" publikujemy na stronie projektu. 

Czy mamy za dużo szkół czy za mało?

edunews.pl, 23 stycznia 2012. Autor: Marcin Polak

"Gminy są w sytuacji bez wyjścia" – przyznaje prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga, według której za likwidacjami szkół stoją kłopoty finansowe samorządów i Karta Nauczyciela, nakazująca gminom zatrudniać pedagogów według bardzo sztywnych reguł.
edunews.pl - zrzut ekranu
 
 
 

Likwidacja szkół a rosnąca liczba dzieci

Społeczny Monitor Edukacji / A.B./A.D., 20 stycznia 2012

Od roku szkolnego 2003/2004 do 2010/2011 zlikwidowano blisko 1,5 tys. szkół, we wrześniu 2011 zamknięto kolejne 363 podstawówki i liczba ta będzie rosnąć. "Gminy są w sytuacji bez wyjścia" – cytuje wypowiedz prezes FIO Aliny Kozińskiej-Bałdygi dla "Rzeczpospolitej" Społeczny Monitor Edukacji. Zdaniem prezes FIO głównym powodem likwidacji szkół są kłopoty finansowe i Karta Nauczyciela, która nakazuje gminom zatrudniać pedagogów według sztywnych reguł.
Społeczny Monitor Edukacji - zrzut ekranu
 
 
 

Zamykamy szkoły, a za chwilę dopadnie nas wyż

Dziennik.pl, 19 stycznia 2012. Autor: Artur Grabek

Szkoły na wsiach likwidowano, bo był niż demograficzny i kiepska sytuacja finansowa. Ale liczba urodzin systematycznie rośnie i w 2014 r. (wtedy do szkół pójdą obowiązkowo sześciolatki z wyżu) będą potrzebne dla nich miejsca. Na pewno powstaną, ale zapłacą za nie rodzice - przewiduje "Dziennik".
Dziennik.pl - zrzut ekranu
 
 
 

MEN o zamykaniu szkół

Polskie Radio, 17 stycznia 2012

Z Beatą Pawłowską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej, rozmawia Krzysztof Grzesiowski.
Polskie Radio - zrzut ekranu
 
 
 

Likwidacja szkół w 2012 roku w niespotykanej dotąd skali

Wirtualna Polska, 16 stycznia 2012

Komentując zapowiedzi likwidacji rekordowej liczby szkół, prezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga ocenia, że może to być - paradoksalnie - szansa na poprawę jakości oświaty, dzięki większemu zaangażowaniu rodziców. Jej zdaniem wiele szkół przejmą stowarzyszenia rodziców. A prowadzą one szkoły taniej, bo mogą zatrudniać nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, nie na podstawie Karty Nauczyciela.
Wirtualna Polska - zrzut ekranu
 
 
startpoprz1234567nastkoniec