Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Media o nas w roku 2012

Relacje mediów na temat realizowanego przez Federację Inicjatyw Oświatowych projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" publikujemy na stronie projektu. 

Na ratunek szkołom w Zarszynie

Wspólnota, 20 grudnia 2012. Autorka: Alina Kozińska-Bałdyga

Federacja Inicjatyw Oświatowych przedstawiła koncepcję Gminnej Polityki Edukacyjnej. Zainteresowała się nią gmina Zarszyn, w której funkcjonuje dziewięć szkół – siedem podstawowych i dwa gimnazja. Wójt i radni chcą, aby zmiany w organizacji i finansowaniu oświaty zostały wypracowane wspólnie przez mieszkańców, rodziców, dyrektorów i nauczycieli w debacie publicznej..
Wspólnota - zrzut ekranu
 
 
 

Lekcja przetrwania

Regionalna Telewizja Opolskie, 22 listopada 2012

W ciągu ostatnich 10 lat władze samorządowe zamknęły około 5 tysięcy szkól wiejskich w całym kraju. Alternatywą dla likwidacji ma być przejmowanie placówek przez stowarzyszenia rozwoju wsi. We wtorek w Urzędzie Miasta w Nysie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Federacji Inicjatyw Oświatowych. Tematem konferencji był ogólnopolski projekt "Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym".
Regionalna Telewizja Opolskie - zrzut ekranu
 
 
 

W Nysie o szkołach stowarzyszeniowych

Radio Opole, 21 listopada 2012

Szacuje się, że około 10% szkół w kraju to szkoły stowarzyszeniowe, powstałe głównie z inicjatywy mieszkańców wsi i miasteczek po to, aby dzieci nie były dowożone do odległych szkół – molochów. Reforma oświaty i niż demograficzny wymuszają na wielu gminach oświatowe cięcia i likwidacje szkół, które niemal zawsze napotykają opór społeczny. O tej sprawie szeroko dyskutowano w Nysie na spotkaniu z udziałem Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Radio Opole - zrzut ekranu
 
 
 

Jedna gmina, 
dwie kategorie nauczycieli

Rzeczpospolita, 15 października 2012. Autorka: Jolanta Ojczyk

Cieszanów chciał przekazać szkoły spółce komunalnej, a Leśniowice stowarzyszeniu. ZNP i MEN twierdzą, że to niezgodne z prawem. Alina Kozińska-Bałdyga, prezes FIO, rozumie, że sytuacja finansowa gmin jest trudna. Podkreśla jednak, że samo obchodzenie Karty nauczyciela to za mało. Gmina nie może inicjować działania stowarzyszeń, tylko po to, by ją obejść. Takie działania nie uczą bowiem samorządności.
Rzeczpospolita - zrzut ekranu
 
 
 

Przyjechali nauczyciele z krajów UE

Twój Głos, 13 października 2012

12 nauczycieli z Belgii, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Turcji, Grecji, Malty i Hiszpanii odwiedzili Zespół Szkół w Głoskowie. Obcokrajowcy poznali przykład dobrej praktyki realizowanej w szkole, która uczestniczy w trzech unijnych projektach, m.in. w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat".
Twój Głos - zrzut ekranu
 
 
startpoprz1234567nastkoniec