ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.
Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
Spełnione marzenia Polskie Radio Szczecin, 27 listopada 2008 Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej WUP w Szczecinie realizuje zadania w zakresie realizacji i obsługi programów pomocowych UE, ukierunkowanych na rozwój społeczny. Źródłem finansowania tych przedsięwzięć jest Europejski Fundusz Społeczny – najstarszy z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, którego zadaniem jest redukowanie różnic w poziomie życia, zapewnienie spójności i solidarności społeczno-ekonomicznej oraz wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju.
EFS finansuje projekty wdrażane na dwóch płaszczyznach: aktywne zwalczanie bezrobocia oraz rozwój zasobów ludzkich na rynku pracy. Zainteresowane podmioty wnioskują o dofinansowanie opracowanych przez siebie projektów, które składają w odpowiedzi na ogłoszone przez WUP konkursy. Większość konkursów ma charakter otwarty, tzn. że ogłaszane są raz w roku, a nabór projektów ma charakter ciągły – aż do wyczerpania się alokacji na dany rok. W 2008 roku zostało ogłoszonych łącznie 16 konkursów otwartych. Obecnie, ze względu na wyczerpanie się środków, WUP zamknął 9 konkursów, zaś 7 zawiesił ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków.
27.11.2008. Reportaż "Spełnione marzenia"Przykładem niech będzie wieś Karwowo w gminie Łobez, działa, tam za unijne pieniądze, wiejskie przedszkole. Reportaż "Spełnione marzenia" ukazuje przedszkole, które jest jednym z 16, które powstało w 2008 roku w ramach programu operacyjnego "Kapitał ludzki". Starania o powstanie przedszkola w Karwowie rozpoczęto w 2006 roku. Pomogła Federacja Inicjatyw Oświatowych z Warszawy, która korzystając z unijnych środków realizowała program "Małe przedszkole w każdej wsi". Na początku nie było lokalu, więc przedszkole powstało w prywatnym mieszkaniu. Następnie w partnerstwie z gminą przeniesiono je do świetlicy wiejskiej. Korzystając z pieniędzy unijnych w ramach programu "Odnowa wsi" wyremontowano ją. Pierwsze półrocze 2008 roku przedszkole pozostało bez finansowania i wtedy przez pół roku prowadzono je społecznie aż uzyskano pieniądze z programu Kapitał ludzki. Dziś dzieci, które przychodząc tu nie potrafiły się wspólnie bawić, adaptują się do warunków przebywania z rówieśnikami, ćwiczą pamięć, mają spotkania 2 razy w miesiącu z logopedą i psychologiem, mają również ćwiczenia usprawniające mowę. Wieś Karwowo, która w latach 90. przedstawiała typowy obraz wsi popegeerowskiej zmienia się i jak mają tam nadzieję edukacja dzieci i przez to również dorosłych doprowadzi do myślenia bardziej nowoczesnego i perspektywicznego.
Spełnione marzenia (MP3 - 10 350 KB)
|