Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Spotkanie z ministrem edukacji Ukrainy
Podczas wizyty na Ukrainie 26–29 maja 2008 r. przedstawicielki FIO: Elżbieta Tołwińska-Królikowska, Alina Kozińska-Bałdyga i Maria Nowak (dyrektor Małej Szkoły w Korzeczniku, woj. wielkopolskie) spotkały się Kijowie z wiceministrem edukacji Ukrainy Pavlo Poljanskim.
k misie pl-ua
 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszych ukraińskich partnerów: Olena Shynarovska (koordynatorka ukraińska), Mykhaylo Bregin (prezes Centrum Inicjatyw Oświatowych, Lwów) oraz Maryna Voron i Natalia Sofy (Fundacja Krok za Krokiem, Kijów).

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy cele projektu i planowane działania, prosząc o wsparcie w jego realizacji. Minister Poljanski przedstawił sytuację małych wiejskich szkół na Ukrainie i plany ministerstwa wobec nich. Poparł też idee projektu i obiecał poinformować o nim kuratorów oświaty.

Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że ukraińskie władze oświatowe nie zamierzają likwidować małych wiejskich szkół (nawet takich, które kształcą trzech uczniów), ale będą działać na rzecz podniesienia jakości ich pracy. Nasz projekt, którego celem jest uczynienie z tych placówek wielofunkcyjnych centrów rozwoju wsi działających dla całej społeczności, okazał się zbieżny z dążeniami władz ukraińskich.

Przed kancelarią prezydenta UkrainyWizyta u kurator obwodu kijowskiego

W Kijowie spotkaliśmy się też z Olgą Hryniewicz – kuratorem oświaty w obwodzie kijowskim. Uzyskałyśmy od niej wiele cennych wskazówek do realizacji naszego projektu. Pani kurator zna dobrze nasz kraj, system oświaty i język, ponieważ w latach 90. obserwowała wdrażanie reformy edukacji w Polsce.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Fundacji Krok za Krokiem działającej na terenie całej Ukrainy i realizującej wiele międzynarodowych projektów, wśród których najbardziej zainteresowały nas "Szkoły środowiskowe". Poruszone w dyskusji liczne wspólne wątki i tematy działań otwierają wiele interesujących możliwości dalszej współpracy między FIO i Fundacją.

Majdan Niezałeżnosti

W wolnych chwilach zwiedzałyśmy Kijów.

Eksperci Uniwersytetu Fontys z Holandii przesunęli termin wizyty na Ukrainie na lipiec 2008 r.