Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Minister daje szansę przedszkolom

Gazeta Pomorska, 11 sierpnia 2008

Małe wiejskie placówki walczą o przetrwanie. Wspierają je organizacje i rodzice maluchów. Nie chcą, by ich dzieci straciły szanse na lepszy start w szkole.
Gazeta Pomorska - miniatura
 

Niedawno informowaliśmy o trudnej sytuacji małych przedszkoli, których dalszy los jest zagrożony. Powstały dzięki dotacjom unijnym i miały zapewnić dzieciom wiejskim taki sam dostęp do edukacji przedszkolnej, jaki mają rówieśnicy w miastach. Jednak niejasne przepisy i kończące się pieniądze z unijnej kasy postawiły pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie placówek.

Po interwencji Federacji Inicjatyw Oświatowych (FIO) Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało przeprowadzenie konsultacji społecznych. Odbędą się 14 sierpnia Warszawie i będą dotyczyły problemów, z jakimi borykają się małe przedszkola i szkoły. - Poprosiliśmy panią minister o spotkanie – wyjaśnia Alina Kozińska z FIO. - Jest wiele palących kwestii, które należy rozwiązać.

W rozmowach będą uczestniczyć także przedstawiciele placówek, które walczą o swój byt i innych stowarzyszeń prowadzących przedszkola oraz szkoły. - Liczymy, że w Warszawie pojawi się wójt ze wsi Lipnica (gm. Dębowa Łąka) z kujawsko-pomorskiego. Jest tam konflikt, który pokazuje, jak złe mamy przepisy – dodaje Kozińska. - Mimo że szkoła została zbudowana w czynie społecznym przez rodziców i mieszkańców wsi, wójt mówi, że jej nie chce.

Dlatego jeden z postulatów dotyczy propozycji zmian w ustawie o samorządzie terytorialnym. Organizacje będą domagały się także uproszczenia i wyjaśnienia przepisów, które dziś utrudniają funkcjonowanie małych placówek.

O społeczne przedszkola warto walczyć, bo jak mówi Alina Kozińska, gwarantują wyższą jakość edukacji i są tańsze od publicznych. A poza tym – zazdrości nam ich cała Unia: - Wszyscy są zachwyceni, że u nas rodzice sami zakładają te placówki i o nie dbają – mówi Kozińska.