Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Stowarzyszenia mogą uratować szkoły

Radio Opole, 15 lutego 2008. Autor: Piotr Wójtowicz

Jest pomysł na to, by uchronić wiele szkół przed likwidacją. A zagrożonych jest ponad 5 tysięcy w Polsce. Dotyczy to najczęściej małych placówek. Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych uważa, że radą na to jest stworzenie stowarzyszenia rozwoju wsi.
Radio Opole - zrzut ekranu
 

ikonka audioA. Kozińska-Bałdyga (MP3 - 38 KB)

Szkoły stowarzyszeniowe mogą pozyskiwać pieniądze, które w niej pozostają a nie są własnością gminy. W takich placówkach pieniądze są zagwarantowane ustawowo i nauczyciele nie pracują w nich w oparciu o Kartę Nauczyciela. Zdaniem wicemarszałka województwa dolnośląskiego, Patryka Wilda, działania takich stowarzyszeń to rozwiązanie modelowe:

ikonka audioP. Wild (MP3 - 46 KB)

W gminie Głuchołazy od '98 roku zlikwidowano 8 szkół. Dzięki programowi pięć szkół prowadzonych jest przez Stowarzyszenia Rozwoju Wsi – mówi burmistrz miasta Edward Szupryczyński:

ikonka audioE. Szupryczyński (MP3 - 51 KB)

Kurator Opolski Leszek Darowski przyznaje, że zanim podpisze dokumenty dotyczące likwidacji szkół w małych miejscowościach. To uprzednio kuratorium sprawdza czy mogą one być przejęte przez stowarzyszenia.