Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Domowe przedszkole

Tygodnik Ostrołęcki, 6 listopada 2007. Autorka: Elwira Kosewska

Ważna nie tylko dla samych przedszkolaków, ale także dla całej społeczności Lucynowa Dużego uroczystość miała miejsce 25 października.
Tygodnik Ostrołęcki - zrzut ekranu
 

Dzieci zaprezentowały tego dnia swoje przedszkole i to, czego się tam nauczyły rodzicom, dziadkom, przyszłym nauczycielom ze szkoły podstawowej. Widać, że świetnie się w nim czują, a rodzice ufają placówce. To takie nasze domowe przedszkole – mówi.

Przedszkole w Lucynowie istnieje od kwietnia tego roku. Powstało dzięki współpracy kilku organizacji pozarządowych, które postarały się o pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt, na który dostały unijne wsparcie, zakłada utworzenie trzydziestu wiejskich ośrodków edukacji przedszkolnej. Projekt realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki wspólnie z Federacją Inicjatyw Oświatowych oraz trzema partnerami regionalnymi. Jedno z nich to Towarzystwu Wspierania Szkolnictwa Wyższego i Oświaty w Płocku, które objęło opieką właśnie placówkę utworzoną w Lucynowie.

Do przedszkola uczęszcza 16 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Zajęcia dydaktyczne odbywają się we wtorki, środy i czwartki w godzinach 8.30–13.30, czyli przez 15 godzin tygodniowo. Obecnie opiekuje się nimi Teresa Skwara, która pracuje w zastępstwie za Agatę Pędzich. Pomieszczenia na potrzeby przedszkola użyczyła Szkoła Podstawowa. Meble, które znajdują się w przedszkolu, także użyczyła dyrekcja szkoły.

W przedszkolu dzieci nie tylko się uczą i bawią, ale mogą także liczyć na pomoc profesjonalistów różnych dziedzin. We wrześniu wszystkie dzieci zostały np. zdiagnozowane przez logopedę i psychologa, co dostarczyło nauczycielom i rodzicom cennych wskazówek do indywidualnej pracy. W czasie trwania programu kształcą się także nauczyciele podczas licznych szkoleń.

Program przewiduje, że wiejskie przedszkola będą istnieć do marca 2008 roku, jednak rodzice mają nadzieje, że uda się przedłużyć ten termin.

- Mamy nadzieję, że nasze przedszkole nie skończy się w marcu – mówiła w imieniu rodziców Elżbieta Michałek.

Być może jego dalsze finansowanie zagwarantuje gmina Wyszków. Jej przedstawicielka naczelnik Marianna Szumowska gościła 25 października w Lucynowie, aby razem z innymi gośćmi podziwiać występy przedszkolaków. Przyglądała się im także m.in. koordynator programu Ewa Iller, sołtys Lucynowa Kazimiera Białek i dyrektor zaprzyjaźnionej SP Elżbieta Królikowska. Wszyscy głośno oklaskiwali program o jesieni i mieli dla dzieci miłe prezenty.

 

Małe Przedszkole w Lucynowie jest jednym z 30 przedszkoli utworzonych w realizowanym m.in. przez FIO projekcie Mazowieckie Małe Przedszkola.