Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Ruszyły "małe przedszkola"

TVP Łódź, 1 września 2006. Autor: tnowak

W pięciu miejscowościach w województwie łódzkim od piątku ruszyły tzw. Małe Przedszkola, tworzone w ramach projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi".
TVP Łódź - miniatura
 

Program zakłada wypracowanie modelu alternatywnych form edukacji przedszkolnej, dostosowanej do potrzeb środowiska wiejskiego. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci mieszkających na wsi.

Jak poinformowała koordynator regionalny projektu Elżbieta Królikowska z Towarzystwa Inicjatyw Europejskich, w województwie łódzkim pierwsze Małe Przedszkola zostały otwarte we wsiach: Porczyny (powiat poddębicki), Chojny (powiat wieruszowski), Jeruzal i Turowa Wola (powiat skierniewicki) oraz Paradyż (powiat opoczyński).

Charakterystyczna cechą Małego Przedszkola jest to, że maluchy nie są dzielone na grupy wiekowe. Dzieci w wieku 3–5 lat chodzą do jednej, średnio 15-osobowej grupy.

W Porczynach i Chojnach Małe Przedszkola znajdują się budynkach małych szkół wiejskich, które miały być zlikwidowane. "Społeczność tych wsi nie pozwoliła na ich zamknięcie i powieszenie przysłowiowej kłódki na drzwiach szkoły. Szkoły istnieją nadal, ale są prowadzone przez stowarzyszenia" – wyjaśniła Królikowska.

W Jeruzalu, Turowej Woli i Paradyżu przedszkola będą działały przy wiejskich szkołach prowadzonych przez gminy. Każda z placówek jest objęte patronatem miejscowego stowarzyszenia, do którego należą też rodzice dzieci przedszkolnych.

Projekt "Małe Przedszkole w Każdej Wsi" przewiduje otwarcie na terenie województwa łódzkiego jeszcze ok. 10 ośrodków do końca 2007 roku. Docelowo w czterech województwach ma ich powstać 65.

Małe Przedszkola powstają w ramach projektu Federacji Inicjatyw Oświatowych współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt realizowany jest w czterech województwach – łódzkim, pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

W Polsce jedynie ok. 30 proc. dzieci w wieku 3–5 lat jest zapisanych do przedszkoli. Odsetek ten należy do najniższych w Europie. Dla porównania, wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wynosi 100 proc. na Węgrzech, w Belgii i Irlandii; ponad 90 proc. – w Czechach, Włoszech i Szwajcarii; ponad 80 proc. – w Niemczech, Francji i Danii oraz ponad 70 proc. w Słowacji i Hiszpanii.

Według danych GUS, w ubiegłym roku działało w Polsce 7746 przedszkoli, z tego na wsi tylko 2595.