Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Biblioteki w Małych Szkołach

Serwis Samorządowy PAP, 25 maja 2006

Wkrótce obchodzone będzie Święto Małej Szkoły 2006. Tegoroczną akcję Federacja Inicjatyw Oświatowych organizuje z Fundacją ABC XXI wiek – Program Zdrowia Emocjonalnego, koordynatorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Obie organizacje będą tworzyć biblioteki wiejskie w Małych Szkołach.
Serwis Samorządowy PAP - zrzut ekranu
 

Plan obchodów Święta Małej Szkoły 2006

Podczas obchodów centralnych 6 czerwca 2006 roku, inaugurujących Tydzień Czytania Dzieciom, odbędzie się uroczyste przekazanie książek przedstawicielom Małych Szkół, laureatom konkursu "Rozczytane wsie". Poza tym w programie Święta znajdzie się m.in.:

 • wręczenie symbolicznych pakietów książek Małym Szkołom,
 • lekcja w Małej Szkole dla dziennikarzy,
 • przemarsz Małych Szkół Nowym Światem,
 • występy dzieci,
 • czytanie książek.

Zostaną zorganizowane również obchody lokalne, m.in. w Łutowcu w woj. śląskim, Korzeczniku w woj. wielkopolskim i Marianowie w woj. zachodniopomorskim.

Zainteresowani zorganizowaniem lokalnych obchodów Święta w swojej miejscowości mogą kontaktować się z Redakcją Małej Szkoły pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Obchody centralne:

 • 4 czerwca – Warszawa, Nowy Świat

 

Obchody lokalne:

 • 11 czerwca – Łutowiec, Korzecznik
 • 18 czerwca – Marianowo

 

Więcej o Święcie Małej Szkoły

Redakcja Mała Szkoła jest inicjatorem Święta Małej Szkoły. Pierwsze obchody odbyły się w 2004 roku. Organizatorzy chcą, żeby od tej pory były one organizowane co roku, lokalnie przez Małe Szkoły i centralnie przez Federację Inicjatyw Oświatowych.

Główną ideą Święta jest integracja środowisk związanych z programem Mała Szkoła, nauczenie stowarzyszeń prowadzących Małe Szkoły działania w partnerstwie i realizacji wspólnych projektów, tworzenie dobrego wizerunku Małych Szkół.

Co roku Święto organizowane jest pod innym hasłem, a dla Małych Szkół organizowana jest innego rodzaju pomoc. W 2004 roku były to komputery rozdane uczestnikom obchodów centralnych, w tym roku proponowany jest konkurs "Rozczytane Wsie", którego celem jest tworzenie bibliotek wiejskich przez stowarzyszenia – laureatom wręczone zostaną pakiety książek do biblioteki. W przyszłym roku planowana jest zbiórka innych pomocy dydaktycznych, prawdopodobnie pomocy naukowych (np. mikroskopów).

Organizację centralnych obchodów Święta Małej Szkoły już po raz drugi wspiera finansowo fundacja Pro Bono Poloniae.

Wszystkie wielkie duchem Małe Szkoły z całej Polski zaproszone są do współpracy przy organizacji II Święta Małej Szkoły 2006.

Program "Mała Szkoła Ośrodkiem Rozwoju Wsi" dotyczy problemu likwidowania małych szkół przez samorządy wiejskie i stanowi wsparcie inicjatyw rodziców i społeczności lokalnych. Adresowany jest głównie do społeczności wiejskich.

Program polega na wspieraniu ich działań poprzez:

 • tworzenie stowarzyszeń rozwoju wsi, gwarantujących integrację i samoorganizację ludności wiejskiej na poziomie lokalnej wspólnoty sąsiedzkiej. Od 1999 roku powstało około 250 stowarzyszeń
 • zakładanie Małych Szkół. Od 1999 roku powstało 220 takich szkół, zarówno publicznych, jak też niepublicznych na prawach szkoły publicznej
 • wspieranie Małych Szkół w podejmowaniu przez nie roli ośrodków edukacji powszechnej całych społeczności, funkcji ośrodków kultury, wzajemnej pomocy i rozwoju gospodarczego.

Federacja Inicjatyw Oświatowych to organizacja wspierającą małe (liczebnie), ale wielkie duchem Małe Szkoły z całej Polski. Mała Szkoła to często jedyny ośrodek kulturalny na wsi.

W 2001 roku za program Mała Szkoła Federacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała Nagrodę Główną Pro Publico Bono dla inicjatyw obywatelskich.