Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Jest przedszkole!

Magazyn Obywatel, 6 września 2006

"Głos Pomorza" pisze, że we wsi Gorawinie (pow. kołobrzeski) powstało małe przedszkole – jedyne w promieniu 30 kilometrów. Wszystko dzięki współpracy mieszkańców i Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Magazyn Obywatel - miniatura
 

Dzieci i rodzice są zachwyceni. - "Wreszcie mamy swoje przedszkole" – cieszyli się na otwarciu "roku przedszkolnego". Opowiadali, że wszystko zaczęło się od tego, że w 2000 roku w Gorawinie zamknięto gminną szkołę. Wtedy rodzice uczniów i inni mieszkańcy założyli Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino i sami stworzyli na miejscu małą szkołę. Zainteresowała się nią Federacja Inicjatyw Oświatowych, która zwróciła się do stowarzyszenia z propozycją utworzenia także placówki dla młodszych dzieci, w ramach unijnego projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi”.

- "Nawet się nie zastanawialiśmy. W naszej gminie nie było żadnego przedszkola, najbliższe jest niemal 30 kilometrów od Gorawina, bo aż w Kołobrzegu" – mówi Grażyna Pakos, prezes stowarzyszenia. We wrześniu ub. roku stowarzyszenie złożyło wniosek do FIO. Kiedy został zaakceptowany, dyrektora szkoły wzięła udział w szkoleniach, uprawniających ją do prowadzenia przedszkola. Na początku września tego roku placówka przyjęła pierwsze dzieci.

Mieszkańcy Gorawina przekonują osoby z innych wsi, by poszły w ich ślady. Przedszkola koordynowane przez FIO w całości opłacane są z pieniędzy unijnych. Rodzice nie płacą nic, a dzieci mogą przyprowadzić na cztery godziny trzy razy w tygodniu. W placówkach, do których mogą chodzić dzieci w wieku od 3 do 5 lat, nie ma podziału na grupy wiekowe – wszystkie dzieci bawią się i uczą razem. - "To bardzo atrakcyjna oferta dla społeczności wiejskich" – mówi Katarzyna Lipka-Szostak z działu promocji FIO. Informuje też, że wkrótce odbędzie się nabór do kolejnej edycji programu. - "Staramy się kontaktować z wiejskimi stowarzyszeniami, będziemy także przesyłać informacje do gmin. Można również dzwonić do nas, potrzebne dane są na naszej stronie internetowej" – mówi.

Każda taka nowa placówka cieszy nas i smuci zarazem. Fajnie, że jest, szkoda – że opłacane z podatków obywateli państwo zmusza obywateli i organizacje pozarządowe, by sami szukali środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych.

Adres Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino: 78-124 Gorawino 44