Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Jest przedszkole!

Magazyn Obywatel, 6 września 2006

"Głos Pomorza" pisze, że we wsi Gorawinie (pow. kołobrzeski) powstało małe przedszkole – jedyne w promieniu 30 kilometrów. Wszystko dzięki współpracy mieszkańców i Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Magazyn Obywatel - miniatura
 

Dzieci i rodzice są zachwyceni. - "Wreszcie mamy swoje przedszkole" – cieszyli się na otwarciu "roku przedszkolnego". Opowiadali, że wszystko zaczęło się od tego, że w 2000 roku w Gorawinie zamknięto gminną szkołę. Wtedy rodzice uczniów i inni mieszkańcy założyli Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino i sami stworzyli na miejscu małą szkołę. Zainteresowała się nią Federacja Inicjatyw Oświatowych, która zwróciła się do stowarzyszenia z propozycją utworzenia także placówki dla młodszych dzieci, w ramach unijnego projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi”.

- "Nawet się nie zastanawialiśmy. W naszej gminie nie było żadnego przedszkola, najbliższe jest niemal 30 kilometrów od Gorawina, bo aż w Kołobrzegu" – mówi Grażyna Pakos, prezes stowarzyszenia. We wrześniu ub. roku stowarzyszenie złożyło wniosek do FIO. Kiedy został zaakceptowany, dyrektora szkoły wzięła udział w szkoleniach, uprawniających ją do prowadzenia przedszkola. Na początku września tego roku placówka przyjęła pierwsze dzieci.

Mieszkańcy Gorawina przekonują osoby z innych wsi, by poszły w ich ślady. Przedszkola koordynowane przez FIO w całości opłacane są z pieniędzy unijnych. Rodzice nie płacą nic, a dzieci mogą przyprowadzić na cztery godziny trzy razy w tygodniu. W placówkach, do których mogą chodzić dzieci w wieku od 3 do 5 lat, nie ma podziału na grupy wiekowe – wszystkie dzieci bawią się i uczą razem. - "To bardzo atrakcyjna oferta dla społeczności wiejskich" – mówi Katarzyna Lipka-Szostak z działu promocji FIO. Informuje też, że wkrótce odbędzie się nabór do kolejnej edycji programu. - "Staramy się kontaktować z wiejskimi stowarzyszeniami, będziemy także przesyłać informacje do gmin. Można również dzwonić do nas, potrzebne dane są na naszej stronie internetowej" – mówi.

Każda taka nowa placówka cieszy nas i smuci zarazem. Fajnie, że jest, szkoda – że opłacane z podatków obywateli państwo zmusza obywateli i organizacje pozarządowe, by sami szukali środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych.

Adres Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino: 78-124 Gorawino 44