Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Potrzebna debata w obronie wiejskich szkół

Bankier.pl, 11 lutego 2005

Potrzebna jest ogólnopolska debata, aby w najbliższym czasie nie zniknęło 5 tysięcy małych wiejskich szkół. Taką opinię wyraziła prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga.
Bankier.pl - miniatura
 

W rozmowie z radiowymi "Sygnałami Dnia" w Programie Pierwszym powiedziała ona, że szkoły pełnią w małych miejscowościach wsiach wyjątkową rolę, a bez ich obecności wieś upada.

Małe szkoły są zagrożone, ponieważ samorządów nie stać na ich utrzymanie. Wynika to między innymi z faktu, że bez względu na wielkość szkoły, a także na zamożność gminy, muszą one płacić takie same uposażenia nauczycielom.

Alina Kozińska-Bałdyga dodała, że Związek Nauczycielstwa Polskiego wyszedł z propozycją, aby nauczycielskie pensje płacić z budżetu państwa. Byłoby to jednak zbyt duże obciążenie dla budżetu i rząd prawdopodobnie się na to nie zgodzi. Z kolei nauczyciele nie wyrażą zgody na dostosowanie wysokości pensji do możliwości gminy. Według Kozińskiej-Bałdygi najlepszym wyjściem byłoby powstanie lokalnych stowarzyszeń z własną osobowością prawną, które przejęłyby szkoły.