Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Przedszkole nawet w domu

Polska The Times, 6 stycznia 2008. Autorka: Magdalena Kula

Zamiast wielkiej sali zabaw – przytulne pokoje w prywatnym domu. A w roli przedszkolanek także mamy i ojcowie.
Polska The Times - miniatura
 

Ministerstwo Edukacji chce, by takich alternatywnych przedszkoli było więcej. Lada dzień minister Katarzyna Hall podpisze rozporządzenie o ich tworzeniu m.in. przez samorządy i stowarzyszenia rodziców. Dokument trafił już do konsultacji społecznych.

Do tej pory tzw. alternatywnych przedszkoli było w Polsce około 800. Zakładały je organizacje pozarządowe. W małych miejscowościach zamiast kosztownych zwykłych przedszkoli rząd chce promować właśnie takie zespoły i punkty przedszkolne. Zajęcia w nich mogą się odbywać trzy, cztery razy w tygodniu i trwać po kilka godzin. I to nawet dla trójki dzieci! A zabawy i lekcje razem z przedszkolankami prowadzą rodzice. Opieka dla dzieci jest bezpłatna, w niektórych gminach rodzice płacą tylko symboliczne składki. Roczne utrzymanie takiego przedszkola to koszt 45-50 tys. zł. Samorządy i prywatne osoby mogą zdobywać na nie fundusze ze środków unijnych. W programie "Kapitał ludzki" do 2013 r. jest na to 240 mln zł.

15 stycznia w MEN odbędzie się spotkanie wójtów i burmistrzów poświęcone tworzeniu alternatywnych przedszkoli. Wezmą w nim udział rodzice i samorządowcy z gmin, gdzie takie ogniska już się sprawdziły. Tak jak we wsi Sokołowo (Kujawsko-Pomorskie), gdzie stowarzyszenie rodziców założyło nie tylko przedszkole, ale też szkołę, a potem jeszcze karczmę i sklep.

- Znaleźliśmy ludzi, którzy z pasją zaangażowali się w edukacyjne projekty. Z pomocą naszej organizacji i dzięki pieniądzom z Unii powoli zmieniają swój region - chwali ich Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych. Federacja prowadzi 65 przedszkoli w 47 gminach.