Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Nauczą w internecie
czwartek, 03 stycznia 2008 11:07

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 3.01.2008

W lutym ruszają na wsiach Centra Kształcenia na Odległość. Jest to projekt nadzorowany przez MEN, współfinansowany ze środków EFS oraz budżetu państwa. Jego głównym celem jest promowanie idei kształcenia prze całe życie poprzez uczestnictwo w bezpłatnych kursach e-learningowych.
pracownia komputerowa
 

Swym zasięgiem obejmuje całą Polskę, W ramach projektu powstanie 379 gminnych ośrodków, które zostaną połączone w sieć. Start nastąpi 1 lutego 2008 roku.

Każde centrum będzie wyposażone w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz sprzęt biurowy, w tym także sprzęt dla osób niepełnosprawnych z możliwością wypożyczenia do domu.

Gmina, w której powstanie centrum, będzie otoczona stałą opieką ze strony realizatorów projektu. Tworzy go konsorcjum, w skład którego wchodzą: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Zielonej Górze, 4system Polska, Ecorys Polska i Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo.

Lokalizacja centrów została wybrana na podstawie ustalonych kryteriów, biorących pod uwagę dane zamieszczone w ankiecie rozesłanej do gmin starające się o taka lokalizację. W ankietach pytano m.in. o warunki lokalowe, możliwości gmin w wypromowaniu centrum jako ośrodka, w którym można bezpłatnie ukończyć różnego rodzaju kursy, a także stopień przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Główne założenia Centrum Kształcenia na Odległość były prezentowane podczas niedawnych targów e-learningowych Arena 2007 w Warszawie. Jak mówił w ich trakcie prezydent Zielonej Góry Janusz Krzysztof Kubicki – zajęcia będą całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek.

W centrach prowadzone będą szkolenia z zakresu poradnictwa zawodowego różnorodnej tematyce. Przewidziano warsztaty m.in. prawa zamówień publicznych, ochrony danych osobowych, a także kursy dla przyszłych telemarketerów, księgowych, handlowców, opiekunów osób starszych, organizatorów agrobiznesu, grafików komputerowych. Pomyślano także o kursach języków obcych oraz kursach przedmiotowych z języka polskiego, nauk ścisłych, geografii i historii. Szczegółowy opis szkoleń na edukacjaonline.pl lub pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 800 005.

PAP – Nauka w Polsce, Waldemar Pławski