Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Strzyżewo – walka o Małą Szkołę
czwartek, 01 września 2005 20:15
1 września 2005 r. dzieci ze Strzyżewa (gmina Zbąszyn, woj. wielkopolskie) nie pojechały na rozpoczęcie roku szkolnego do Zbąszynia, gdzie miały kontynuować naukę po likwidacji placówki w ich miejscowości. Rodzice chcą, aby ich dzieci uczyły się w niepublicznej szkole założonej w ramach programu Mała Szkoła.
dzieci w oknie szkoły
 

Szkołę założyło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Strzyżewa. Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się z udziałem 48 uczniów i ich rodziców w sali wiejskiej, a nie w szkole, która była zamknięta. Jego otwarcie obwieścił zebranym Krzysztof Brumma, przewodniczący Rady Rodziców.

Uroczystości towarzyszyły duże emocje. Wiele osób miało łzy w oczach. Po skromnej, ale podniosłej akademii, cała społeczność szkolna przemaszerowała przez wieś, niosąc olbrzymi transparent, na którym napisano "Chcemy małej szkoły wiejskiej". Również w piątek budynki szkolne były zamknięte na cztery spusty. Burmistrz Zbąszynia Rafał Suchorski nie użyczy budynku szkoły stowarzyszeniu. Chce, aby uczniowie ze wsi chodzili do zbiorczej szkoły w mieście. Stara się zastraszyć rodziców i zmusić do podporządkowania się jego woli. Mieszkańcy walczą o szkołę, gdyż uważają, że małym dzieciom jest lepiej w małej szkole we własnej wsi. Mówią: "Szkoła jest sercem wsi, bez niej wieś obumiera".

W Polsce już blisko 300 szkół wiejskich jest prowadzonych przez stowarzyszenia rodziców i mieszkańców wsi. Takich szkół ciągle ich przybywa. Szkoły te są bezpłatne, osiągają dobrą jakość nauczania. Dają sobie radę z finansami dzięki zatrudnianiu nauczycieli na podstawie kodeksu pracy a nie Karty Nauczyciela, a także dzięki pracy społecznej rodziców. Wiele samorządów zachęca swoje społeczności do przejmowania szkół przez stowarzyszenia. Przy malejącej liczbie dzieci i złej sytuacji finansów samorządowych, jest to jedyna szansa na uratowanie szkoły. Około 5 tysięcy szkół wiejskich jest zagrożonych likwidacją.

13 września 2005 r. radni gminy Zbąszyń mają zadecydować, co się stanie z budynkiem – czy zostanie on użyczony stowarzyszeniu na prowadzenie szkoły, tak jak tego chcą mieszkańcy wsi, czy przeznaczony na cele komunalne, jak chce burmistrz.

Opr. na podstawie artykułu Romana Rzepy ("Gazeta Poznańska") – Alina Kozińska-Bałdyga

 

Prezes Eugeniusz Kubiak tel. (68) 384 74 51, kom. 602 725 346
Sekretarz Anna Rawska tel. (68) 384 74 07
Przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Brumma tel. (68) 384 67 57
Sołtys Janusz Połomka tel. (68) 384 67 25, kom. 661 756 412