Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Szkoły społeczne

TVP Rzeszów, 19 czerwca 2007. Autor: Marek Winiarski

Jej zdaniem obecny system oparty jest na bombie, która może wysadzić go od wewnątrz. To stowarzyszenia rodziców mogłyby przejmować szkoły i z powodzeniem je prowadzić, zwłaszcza w małych miejscowościach gdzie grozi im likwidacja. Ale żeby tak się stało, zdaniem Federacji potrzebny jest nowy sposób podziału pieniędzy z kasy państwa.
TVP Rzeszów - miniatura
 

 

W gminie Rymanów jest kilka małych szkół, których samorząd nie jest w stanie utrzymać, między innymi w Bziance, Wisłoczku i Głębokiem. Właśnie w Głębokiem już 5 lat temu protestowano przeciwko próbie likwidacji podstawówki. Funkcjonuje do dzisiaj, ale uczęszcza do niej coraz mniej dzieci. To zaś nieuchronnie skazuje ją na likwidację lub przekształcenie w placówkę niepubliczną.

O tym jak ratować małe szkoły, mówiła do mieszkańców kilku wsi, także Głębokiego – Alina Kozińska Bałdyga, szefowa Federacji Inicjatyw Oświatowych. Przyjechała na zaproszenie samorządu, który ma problemy z utrzymaniem małych szkół ale nie chce ich likwidować.

Czterooddziałową szkołę w Desznie prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Rymanowa Zdroju. Uczęszcza do niej 22 dzieci. Nauczyciel zarabiała tu około 800 złotych. Dyrektor 1000. Dzieje się tak bo szkoły niepubliczne utrzymują się wyłącznie z tak zwanych subwencji oświatowych, których wysokość jest uzależniona od liczby uczniów. Mimo to placówka działa, a rodzice nie wyobrażają sobie żeby było inaczej. Dlatego zdaniem Aliny Kozińskiej Bałdygi konieczne są jak najszybsze zmiany w systemie finansowania szkół – głównie tych wiejskich. Większość z ponad stu gmin wiejskich na Podkarpaciu ma problemy z utrzymaniem małych szkół.