Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Dyskryminacja przedszkoli niepublicznych?
środa, 12 grudnia 2007 22:24

Źródło: TVN24, 11.12.2007

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli niepublicznych. Jego zdaniem, są oni dyskryminowani w stosunku do innych nauczycieli.
przedszkole
 

We wniosku do Trybunału RPO zakwestionował regulację Karty Nauczyciela, w świetle której nauczyciele przedszkoli niepublicznych nie mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, tak jak mogą to robić ich koledzy z placówek publicznych. W ocenie rzecznika, regulacja ta narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Sytuacja ta jest szczególnie krzywdząca dla nauczycieli, którzy po latach pracy w przedszkolu publicznym kontynuowali pracę w tej samej placówce, tylko mającej już status przedszkola niepublicznego – podkreśla RPO.

- Tymczasem w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych nie liczy się to, czy pracodawca ma charakter publiczny, czy prywatny – zwraca uwagę Kochanowski. Według niego, różnica między typami przedszkoli nie ma w ogóle znaczenia dla określenia uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek. /mkg