Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Będzie łatwiej zakładać przedszkola na wsiach

Gazeta Prawna, 14 listopada 2007. Autorka: Dominika Sikora

Główny Inspektor Sanitarny chce złagodzić wymagania sanitarno-higieniczne, które muszą spełniać tworzone na wsiach małe przedszkola.
Gazeta Prawna - zrzut ekranu
 

W kraju działa już ponad 900 małych wiejskich przeszkoli, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Docelowo takich ośrodków ma być ponad 5 tysięcy. Na ich utworzenie ma być przeznaczone ponad 243 mln euro w ciągu sześciu lat.

- Już teraz w małych przedszkolach uczy się ponad 10 tys. dzieci, a docelowo ma być ich nawet 195 tys. – mówi Alina Kołzińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Mają one wyrównywać szanse edukacyjne dzieci pochodzących z obszarów wiejskich. Szacuje się, że dzieci te są o dwa lata opóźnione w rozwoju edukacyjnym w porównaniu z ich rówieśnikami z miast.

W Polsce do ponad 7,8 tys. wszystkich przedszkoli chodzi 676 tys. dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Dostęp do wcześniejszej edukacji ma jednak zapewniony tylko 130 tys. dzieci wiejskich.

Barierą w powstawaniu małych przedszkoli są, jak na razie, niespójne przepisy dotyczące warunków sanitarno-higienicznych, jakie muszą one spełniać. Dodatkowo nie ma dokładnie przepisów określających te wymogi.

- Tak nieprecyzyjne prawo powoduje, że inspektorzy sanitarni wymagają, żeby małe przedszkola spełniały ogólne wytyczne określone dla dużych ośrodków przedszkolnych – twierdzi Monika Ebert, koordynator regionalny projektu Mazowieckie Małe Przedszkola.

Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) już rozpoczął prace nad przygotowaniem nowych przepisów.

- Obecnie obowiązujące regulacje sanitarne w stosunku do małych przedszkoli są mało precyzyjne i w związku z tym różnie interpretowane przez regionalne sanepidy – mówi Andrzej Wojtyła, prezes GIS.

Dlatego GIS chce opracować minimum sanitarno-higieniczne, które będą one musiały spełniać. W tej sprawie zostanie przygotowane rozporządzenie.

Musi być ono gotowe jak najszybciej, bo od 1 stycznia 2008 r. na małe wiejskie przedszkola został nałożony obowiązek rejestrowania się w urzędach gminnych. Bez dokładnego określenia, jakie warunki sanitarne muszą być przez nie spełnione, ich rejestracja będzie niemożliwa.

- Bez wpisu do rejestru nie będą one mogły nadal funkcjonować, bo nie dostaną dotacji z gminy – podkreśla Alina Kozińska-Bałdyga.