Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Polski model szkoły i przedszkola podbija Afrykę

Programy FIO: Mała Szkoła i Małe Przedszkole zostały ciepło przyjęte w Nairobi (Kenia) przez uczestniczki Światowego Kongresu YWCA i Międzynarodowego Szczytu Kobiet.

Od 30 czerwca do 11 lipca 2007 r. delegacja Związku Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA brała udział w Światowym Kongresie YWCA (Young Women’s Christian Association) i Międzynarodowym Szczycie Kobiet w Nairobi. Polskiej delegacji przewodziła Alina Kozińska-Bałdyga - prezeska Polskiej YWCA i Federacji Inicjatyw Oświatowych. Kongres zgromadził ponad 2 tysiące delegatek z Europy, Azji, Afryki, obu Ameryk, Australii i Oceanii, przedstawicieli władz politycznych państw Afryki i wysokich urzędników ONZ.

A. Kozińska-Bałdyga w NairobiPytania do polskiej delegacji

Obrady odbywały się pod hasłem "Changing Lives, Changing Communities". Jednym z dyskutowanych problemów było przywództwo kobiet, niezbędne w rozwiązywaniu wielkich problemów społecznych – biedy, chorób, zwłaszcza HIV/AIDS, przemocy. Dlatego rządy demokratycznych krajów afrykańskich dążą do zwiększenia udziału kobiet w najwyższych władzach rządowych. Polska delegacja wystąpiła z udaną inicjatywą wpisania edukacji do Strategii YWCA na najbliższe lata.

U kenijskiej minister edukacjiU ambasadora Wojciecha Jasińskiego

Z dużym zainteresowaniem spotkały się zaprezentowane przez naszą delegację: program "Mała Szkoła" wyróżniony Nagrodą Główną Pro Publico Bono oraz projekt "Małe Przedszkole", realizowany w ramach programu MEN ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na targuWystępy tancerzy

Po zakończeniu Kongresu polskie delegatki odwiedziły cztery szkoły w Mombasie, by zapoznać się ze stanem i potrzebami kenijskiego szkolnictwa oraz by nawiązać współpracę. Model szkoły lub przedszkola prowadzonego przez stowarzyszenie rodziców, wspierane przez władze samorządowe i rządowe, może być bardzo pomocny nie tylko w ratowaniu przed likwidacją małych wiejskich placówek, jak to się dzieje w Polsce. Może również pomóc w zapewnieniu edukacji elementarnej dzieciom w krajach rozwijających się.

Delegacja koreańska Delegacja meksykańska

Osoby prezentujące program Mała Szkoła i Małe Przedszkole otrzymały zaproszenia do odwiedzenia wielu innych krajów na obu półkulach.

 

YWCA jest najstarszą i największą światową organizacją kobiecą. Działa od 1855 r. Grupuje 25 mln kobiet i dziewcząt w 122 krajach, zorganizowanych w 100 afiliowanych, autonomicznych organizacjach YWCA.

 

ikonka linkStrona Polskiej YWCA

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Kontakt