Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Gmina Stubno przegrała z MEN
czwartek, 30 listopada 2006 05:45
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę wójta gminy Stubno na decyzję MEN, zakazującą przekazania prowadzenia szkół specjalnie powołanej przez gminę fundacji. Sąd uznał, źe sytuacja, w której w gminie nie byłoby ani jednej szkoły publicznej, jest niedopuszczalna. Wyrok jest prawomocny.
łańcuch sędziowski
 

Gmina zamierzała przekazać fundacji prowadzenie dwóch zespołów szkół działających na jej terenie. Rada gminy podjęła uchwałę o likwidacji tych placówek. Decyzję zakwestionował kurator, który stwierdził, że fundacja nie może prowadzić wszystkich szkół w gminie. Prawo nakazuje bowiem, by co najmniej jedna szkoła była prowadzona przez samorząd. MEN przyznał rację kuratorowi.

Sąd stwierdził, że szkoły niepubliczne mogą jedynie uzupełniać sieć szkół publicznych. Ponadto rada gminy nie podała, w jakiej innej szkole uczniowie likwidoanych placówek mieliby się uczyć dalej. Tymczasem rodzice i kurator muszą być informowani, gdzie konkretnie (numer i adres szkoły) dzieci będą kontynuować naukę, przynajmniej pół roku przed likwidacją szkoły.

W statucie fundacji zapisano, że jej majątek wynosi 10 tys. złotych. Po wyczerpaniu środków fundacja ulega likwidacji. Zdaniem sądu nie można dopuścić do sytuacji, w której po ewentualnej likwidacji fundacji dzieci nie miałyby gdzie się uczyć.

 

Zobacz też:

ikonka linkGmina Stubno pozwała MEN

ikonka pobierzSamorządowcy chcą mieć wpływ na wiejskie podstawówki i gimnazja (PDF - 60 KB)