Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
od 4 grudnia 2013 r. ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Jak młodzież widzi siebie w otaczającym świecie?
poniedziałek, 07 kwietnia 2025 11:28
Polecamy lekturę raportu „Ważni ludzie z małych miejsc”, przygotowanego przez Fundację Stocznia. Dokument powstał na podstawie opinii i doświadczeń młodzieży z terenów wiejskich i małych miasteczek. Jest próbą odpowiedzi na pytania o ich marzenia, źródła frustracji, ale także co ich mobilizuje. I dlaczego nie zawsze angażują się społecznie, a co by sprawiło, że chcieliby działać.
Fragment strony tytułowej raportu 'Ważni ludzie z małych miejsc'
 

Jak piszą autorzy, publikacja przynosi unikalny wgląd w życie młodych poza dużymi ośrodkami miejskimi – i pokazuje, że warto ich słuchać. „Młodzi z małych miejscowości ‘mają dość’, ale nie mają czym dojechać” - zauważają.

Kluczowe wnioski

Jak wynika z zebranych wypowiedzi, młodzi ludzie na pierwszym miejscu w hierarchii swych wartości stawiają rodzinę, przyjaciół i zdrowie. Ważna jest dla nich również praca i stabilizacja finansowa, dające poczucie bezpieczeństwa.

Młodzież wyraźnie dzieli się na tych, którzy pragną doświadczeń i „tworzenia wspomnień”, oraz tych, którzy cenią „święty spokój” jako ucieczkę od stresu.

Większość wskazuje na potrzebę dobrej relacji z dorosłymi, ale opartej na szacunku, zrozumieniu i braku stereotypów. Jednocześnie w swych wypowiedziach często podkreślali, że dorośli nie rozumieją ich problemów i potrzeb.

Do głównych przeszkód w angażowaniu się młodzieży w działania społeczne należą brak czasu – ale i brak wiary we własne możliwości, oraz już zgromadzone negatywne doświadczenia.

Raport powstał na podstawie rozmów z 48 osobami w wieku 13–19 lat z polskich gmin do 20 tys. mieszkańców, przeprowadzonych przez Fundację Stocznia z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jak zauważają jego autorzy, to nie kolejna publikacja „o młodzieży” – a dokument, w którym młodzi opowiadają o sobie sami, zaś badacze oddają im głos bez „eksperckiego filtra”.

Dokument można pobrać ze strony Fundacji Stocznia – link poniżej.

 

Ikonka linkStrona Fundacji Stocznia z raportem.- strona zewnętrzna