Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zgłoś się do udziału w naszym projekcie
środa, 19 lutego 2025 12:00
Jesteś członkiem stowarzyszenia prowadzącego szkołę? Może pracujesz w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie? Twoje dziecko chodzi do szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie? Szukasz pomocy, bo szkoła w Twojej wsi ma być zamknięta? Wszystkich, którzy są zainteresowani funkcjonowaniem wiejskich szkół zapraszamy do udziału w projekcie „Łączy nas edukacja”.
Napis kredą na tablicy szkolnej 'Łączy nas edukacja'
 

Szkoła jest sercem wsi. Dobrze zorganizowana społeczność lokalna może zapewnić bezpieczeństwo swojej szkole. A my pomożemy społeczności lokalnej dobrze się zorganizować. Pomożemy także uczynić ze szkoły ośrodek edukacji i rozwoju całej społeczności.

Po 25 latach wspierania szkół prowadzonych przez stowarzyszenia wiemy, jak zorganizować oświatę, aby we wsi mogła funkcjonować szkoła, nawet taka z bardzo niewielką liczbą dzieci. A także, aby to była szkoła ucząca najlepiej w świecie.

Dlatego stworzyliśmy projekt „Łączy nas edukacja”, na którego realizację Kancelaria Premiera Rady Ministrów i Unia Europejska przyznały nam pieniądze.

To ogólnopolski projekt rozwoju działań strażniczych, rzeczniczych i na rzecz stanowienia prawa w edukacji”.  Jest skierowany do wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych (np.  stowarzyszeń rozwoju wsi) prowadzących szkoły i przedszkola na terenach wiejskich.

Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2026 roku.

Co oferujemy uczestnikom

W ramach projektu każdy uczestnik  otrzyma 52 godziny wsparcia: 20 godzin szkolenia stacjonarnego wprowadzającego, 20 godzin szkolenia stacjonarnego specjalistycznego i 12 godzin szkolenia on-line.

1. Szkolenie wprowadzające – I połowa 2025

Szkolenie służy wprowadzeniu w tematykę  procesu nabywania kompetencji i umiejętności w zakresie działań strażniczych, rzeczniczych, monitorowania procesu stanowienia prawa w obszarze oświaty na terenach wiejskich, poprzez co realizowany jest też rozwój dialogu obywatelskiego.

Szkolenie wstępne to 20 godzin (3 dni) aktywnego warsztatu realizowanego w 5 blokach: poznanie specyfiki dialogu obywatelskiego na obszarach wiejskich i udziału NGO w procesie stanowienia prawa, współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych w tworzeniu prawa oświatowego i realizacji procesu kształcenia w szkołach i przedszkolach wiejskich; pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Po tym warsztacie każdy uczestnik wybierze ścieżkę dalszego szkolenia: strażnika dotacji, promotora konsultacji oraz rzecznika edukacji.

2. Szkolenia specjalistyczne – II połowa 2025

Szkolenie specjalistyczne to 20 godzin aktywnego warsztatu realizowanego w trakcie 3-dniowego spotkania oraz 12 godzin szkolenia on line.

Strażnik dotacji przede wszystkim podniesie swoje kompetencje w zakresie naliczania dotacji dla placówek przedszkolnych i szkół prowadzonych przez NGO.

Promotor konsultacji będzie przygotowany do wykorzystania szerzej nieznanego i niewykorzystanego, a istniejącego od 1992 roku narzędzia konsultacji i partycypacji jakim są samorządowe rady oświatowe. Rady oświatowe, zgodnie z art. 78  Ustawy prawo oświatowe są organem doradczym dla organów decyzyjnych, opiniują budżety na oświatę i współtworzą politykę oświatową na swoim szczeblu – w gminie i/lub powiecie.

Rzecznik edukacji podniesie swoje kompetencje w zakresie znajomości organizacji i finansowania systemu oświaty, aby móc skutecznie promować NGO w edukacji (nie bójmy się powiedzieć: aby stać się lobbystą NGO...)

Wszystkie ścieżki szkoleniowe będą łączyły wiedzę teoretyczną i praktyczną (wykłady, warsztaty, ćwiczenia, wsparcie indywidualne opiekunów). Nabyta wiedza i umiejętności będą na bieżąco weryfikowane w praktyce działania w macierzystych organizacjach uczestników przy udziale doradców.

W trakcie projektu odbędą się dwie konferencje poświęcone prawu oświatowemu i koniecznym zmianom w finansowaniu oświaty oraz outsourcingu w oświacie, na które serdecznie zapraszamy uczestników projektu.

Zasady udziału

Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne, zapewniamy zwrot kosztów dojazdów na szkolenia i konferencje oraz nocleg i wyżywienie w ich trakcie. Zgłoszenie do projektu oznacza udział w dwóch 3-dniowych szkoleniach stacjonarnych oraz szkoleniu on-line.

Do zgłoszenia potrzebna jest pisemna rekomendacja - oświadczenie o współpracy od organizacji, z którą zgłaszający/a się współpracuje.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 10 marca 2025 r wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ikonka linkFormularz zgłoszeniowy - strona zewnętrzna (w systemie Google Docs)

*   *   *

Projekt „Łączy nas edukacja – ogólnopolski projekt rozwoju działań strażniczych, rzeczniczych i na rzecz stanowienia prawa w edukacji” o numerze FERS.04.06-IP.04-0054/23 realizowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS) Działanie 4.6. Wsparcie na rzecz kształcenia dorosłych (z wyłączeniem infrastruktury) składanym w konkursie o numerze: FERS.04.06-IP.04-001/23