Jesteś członkiem stowarzyszenia prowadzącego szkołę? Może pracujesz w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie? Twoje dziecko chodzi do szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie? Szukasz pomocy, bo szkoła w Twojej wsi ma być zamknięta? Wszystkich, którzy są zainteresowani funkcjonowaniem wiejskich szkół zapraszamy do udziału w projekcie „Łączy nas edukacja”.
Szkoła jest sercem wsi. Dobrze zorganizowana społeczność lokalna może zapewnić bezpieczeństwo swojej szkole. A my pomożemy społeczności lokalnej dobrze się zorganizować. Pomożemy także uczynić ze szkoły ośrodek edukacji i rozwoju całej społeczności.
Po 25 latach wspierania szkół prowadzonych przez stowarzyszenia wiemy, jak zorganizować oświatę, aby we wsi mogła funkcjonować szkoła, nawet taka z bardzo niewielką liczbą dzieci. A także, aby to była szkoła ucząca najlepiej w świecie.
Dlatego stworzyliśmy projekt „Łączy nas edukacja”, na którego realizację Kancelaria Premiera Rady Ministrów i Unia Europejska przyznały nam pieniądze.
To ogólnopolski projekt rozwoju działań strażniczych, rzeczniczych i na rzecz stanowienia prawa w edukacji”. Jest skierowany do wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych (np. stowarzyszeń rozwoju wsi) prowadzących szkoły i przedszkola na terenach wiejskich.
Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2026 roku.
Co oferujemy uczestnikom
W ramach projektu każdy uczestnik otrzyma 52 godziny wsparcia: 20 godzin szkolenia stacjonarnego wprowadzającego, 20 godzin szkolenia stacjonarnego specjalistycznego i 12 godzin szkolenia on-line.
1. Szkolenie wprowadzające – I połowa 2025
Szkolenie służy wprowadzeniu w tematykę procesu nabywania kompetencji i umiejętności w zakresie działań strażniczych, rzeczniczych, monitorowania procesu stanowienia prawa w obszarze oświaty na terenach wiejskich, poprzez co realizowany jest też rozwój dialogu obywatelskiego.
Szkolenie wstępne to 20 godzin (3 dni) aktywnego warsztatu realizowanego w 5 blokach: poznanie specyfiki dialogu obywatelskiego na obszarach wiejskich i udziału NGO w procesie stanowienia prawa, współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych w tworzeniu prawa oświatowego i realizacji procesu kształcenia w szkołach i przedszkolach wiejskich; pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Po tym warsztacie każdy uczestnik wybierze ścieżkę dalszego szkolenia: strażnika dotacji, promotora konsultacji oraz rzecznika edukacji.
2. Szkolenia specjalistyczne – II połowa 2025
Szkolenie specjalistyczne to 20 godzin aktywnego warsztatu realizowanego w trakcie 3-dniowego spotkania oraz 12 godzin szkolenia on line.
Strażnik dotacji przede wszystkim podniesie swoje kompetencje w zakresie naliczania dotacji dla placówek przedszkolnych i szkół prowadzonych przez NGO.
Promotor konsultacji będzie przygotowany do wykorzystania szerzej nieznanego i niewykorzystanego, a istniejącego od 1992 roku narzędzia konsultacji i partycypacji jakim są samorządowe rady oświatowe. Rady oświatowe, zgodnie z art. 78 Ustawy prawo oświatowe są organem doradczym dla organów decyzyjnych, opiniują budżety na oświatę i współtworzą politykę oświatową na swoim szczeblu – w gminie i/lub powiecie.
Rzecznik edukacji podniesie swoje kompetencje w zakresie znajomości organizacji i finansowania systemu oświaty, aby móc skutecznie promować NGO w edukacji (nie bójmy się powiedzieć: aby stać się lobbystą NGO...)
Wszystkie ścieżki szkoleniowe będą łączyły wiedzę teoretyczną i praktyczną (wykłady, warsztaty, ćwiczenia, wsparcie indywidualne opiekunów). Nabyta wiedza i umiejętności będą na bieżąco weryfikowane w praktyce działania w macierzystych organizacjach uczestników przy udziale doradców.
W trakcie projektu odbędą się dwie konferencje poświęcone prawu oświatowemu i koniecznym zmianom w finansowaniu oświaty oraz outsourcingu w oświacie, na które serdecznie zapraszamy uczestników projektu.
Zasady udziału
Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne, zapewniamy zwrot kosztów dojazdów na szkolenia i konferencje oraz nocleg i wyżywienie w ich trakcie. Zgłoszenie do projektu oznacza udział w dwóch 3-dniowych szkoleniach stacjonarnych oraz szkoleniu on-line.
Do zgłoszenia potrzebna jest pisemna rekomendacja - oświadczenie o współpracy od organizacji, z którą zgłaszający/a się współpracuje.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 10 marca 2025 r wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy - strona zewnętrzna (w systemie Google Docs)
* * *
Projekt „Łączy nas edukacja – ogólnopolski projekt rozwoju działań strażniczych, rzeczniczych i na rzecz stanowienia prawa w edukacji” o numerze FERS.04.06-IP.04-0054/23 realizowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS) Działanie 4.6. Wsparcie na rzecz kształcenia dorosłych (z wyłączeniem infrastruktury) składanym w konkursie o numerze: FERS.04.06-IP.04-001/23
|