Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Przetrwajmy zimę w wiejskiej szkole
piątek, 19 sierpnia 2022 16:50
Wzrost kosztów energii dotyka wszystkich, ale wśród tych, dla których jest szczególnie dotkliwy są małe wiejskie szkoły prowadzone przez stowarzyszenia. Tam podwyżka kosztów energii oznacza często obniżenie wynagrodzeń nauczycieli. Mamy pomysł jak uniknąć tej sytuacji, zainteresowanych zapraszamy na na konferencję 22 sierpnia 2022 r. do Korzecznika w gminie Kłodawa oraz on-line.
Mała Szkoła w Korzeczniku
 

Małe szkoły prowadzone przez wiejskie stowarzyszenia nie mają skąd pozyskać środków na przetrwanie, nauczyciele już zarabiają w nich mniej niż w szkołach samorządowych. Szereg takich szkół jest obecnie zamykanych. Ale galopujące koszty energii oznaczają także ogromne trudności dla gmin, nawet tych z jedną tylko szkołą samorządową.

Małe Szkoły od początku swojego powstawania przykładały ogromną wagę do oszczędzania energii – wymieniały okna, drzwi i oświetlenie oraz ocieplały budynki. Odbywało się to kosztem wynagrodzeń nauczycieli, przy ogromnym wysiłku stowarzyszeń. Ograniczano wydatki na dodatkowe zajęcia dla dzieci, organizowano różne imprezy i projekty, by pozyskać środki na ocieplenie budynku czy budowę paneli fotowoltaicznych.

Marzono o programie rządowo-samorządowo-pozarządowym, w którym stowarzyszenia prowadzące szkoły i przedszkola mogłyby budować elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne i biogazownie w ramach energetyki prosumenckiej OZE, włączając się w chronienie klimatu na Ziemi.

Wojna w Ukrainie powodująca ogromne podwyżki w sektorze energetycznym bezpośrednio uderza w najsłabszych ekonomicznie. W sektorze oświaty to małe szkoły wiejskie, zarówno stowarzyszeniowe, jak i samorządowe. Gdy będzie zimno, mają być zamykane, aby dzieci pozostały w domu.

Mamy inną propozycję: ogrzejmy Małe Szkoły, aby szkoła była zawsze ciepła, by dzieci z niedogrzanych domów mogły się uczyć w cieple. Po godzinach nauki, gdy dzieci wyjdą z budynku zaprośmy do ogrzania się osoby starsze i te, które będą miały zimno we własnych domach. Szczegóły podamy w czasie konferencji „Przetrwajmy zimę w wiejskiej szkole”.

Ogłosimy też zbiórkę publiczną na ten cel,  zwrócimy się z prośbą o środki, które będą przekazywane do stowarzyszeń prowadzących szkoły i przedszkola na wsi.

Chcemy pokryć koszt zakupu pompy ciepła dla Małej Szkoły w Korzeczniku i koszty zakupu paliw do innych placówek prowadzonych przez stowarzyszenia. Jeśli starczy środków, będziemy pomagali małym wiejskim szkołom samorządowym, które zechcą otworzyć swoje podwoje dla mieszkańców wsi jako ogrzewalnie.

Konferencja odbędzie się 22 sierpnia 2022 r. od godz. 12:00 w szkole w Korzeczniku oraz on-line na platformie Zoom (link do poniżej, identyfikator spotkania: 831 2811 5671, kod dostępu: 097736).

Zapraszamy
w imieniu Małej Szkoły w Korzeczniku Maria Nowak
w imieniu Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga i Michał Gembal

 

Ikonka linkKonferencja na platformie Zoom - strona zewnętrzna