Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

RDPP ponownie o wsparciu Małych Szkół
środa, 17 marca 2021 13:23
Rada Działalności Pożytku Publicznego na swoim posiedzeniu 16 marca 2021 r. przyjęła dwie uchwały, których skutki powinny wesprzeć Małe szkoły prowadzone przez wiejskie stowarzyszenia. Pierwsza dotyczy ich uwzględnienia w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-203, druga zaś programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”.
Ilustracja: Dzieci z Małej Szkoły w Dzierznie
 

Pierwsza z uchwał wyraża stanowisko Rady Działalności Pożytku Publicznego, która oczekuje, iż w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030 znajdzie się wydzielona linia wsparcia dla małych szkół wiejskich. Miałaby ona być przeznaczona dla małych szkół wiejskich kształcących do 100 uczniów i uczennic.

Jak stwierdzono w dokumencie, „Warunki udzielenia wsparcia powinny w sposób jak najmniej konkurencyjny otworzyć drogę do aplikowania o środki pomocowe przez wszystkie zainteresowane organizacje społeczeństwa obywatelskiego prowadzące takie szkoły na terenie kraju”. Pełna treść uchwały do pobrania poniżej.

Druga z uchwał dotyczy programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, ogłoszonego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. RDPP chciałaby uzupełnienia programu o trzy elementy.

I tak, do grona wnioskodawców o dofinansowanie ze środków programu powinny zostać dołączone „organizacje obywatelskie funkcjonujące nie krócej niż 36 miesięcy i prowadzące szkoły na terenach wiejskich”. Ponadto dofinansowanie w przypadku szkół na terenach wiejskich prowadzonych przez organizacje obywatelskie miałoby sięgać 100% kosztów kwalifikowanych.

Ponadto Rada chciałaby, aby te zmiany zostały wprowadzone już w 2021 roku.

 

Ikonka linkUchwały RDPP z 16 marca 2021 r. (poz. 161 i 162). - strona zewnętrzna