Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Weź udział w webinarium o cyberprzemocy
czwartek, 18 lutego 2021 11:35
Słowa w internecie mogą być jak niewidzialne naboje. Nie powodują siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady - w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dorośli widzą dopiero skutki, ale nie zawsze dostrzegają źródło, która często pozostaje niewidzialne i niesłyszalne. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce i NASK zapraszają do udziału w webinarium na temat cyberprzemocy wśród nastolatków.
Ilustracja: ikonki symbolizujące niechęć i nienawiść
 

Dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje stałej, bezpiecznej relacji. Tylko wtedy zbuduje prawidłowe więzi, nabierze poczucia własnej wartości, rozwinie potencjał. Odpowiednie środowisko opiekuńczo-wychowawcze, a przede wszystkim rozumienie potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów, to najlepsza droga do zapewnienia mu właściwego rozwoju i budowania bezpiecznej przyszłości.

Niestety aż 47% nastolatków uważa, że w internecie dominuje agresja i nietolerancja, a dyskusje prowadzone są w stronę wyzwisk i obelg. Jak pokazują dane NASK „Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów” (2019), 49% nastolatków doświadczyło agresji słownej w Internecie. Młodzi ludzie czują się również poniżani (16%), zastraszani (13%), a prawie 10% z nich przyznaje, że doświadczyło rozpowszechniania na ich temat fałszywych informacji. Jednak największe obawy budzi fakt, że o tym, że w Internecie dzieje im się krzywda, ponad 30% nastolatków nie powiedziało nikomu...

Webinarium jest częścią kampanii społecznej „Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany” prowadzonej przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Partnerem merytorycznym kampanii jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, zaś partnerem medialnym webinarium jest portal Interia.

Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2021 r. w godzinach 18:25 - 19:25 i będzie dostępne na facebookowym fanpage’u Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce (link poniżej) oraz na stronie głównej portalu Interia. Eksperci zaprezentują wyniki najnowszego badania na temat zachowań w sieci, a także opowiedzą jak przeciwdziałać agresji i przemocy w sieci oraz co zrobić, gdy dziecko stanie się ofiarą cyberprzemocy lub jej sprawcą. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i przyjaciółka Stowarzyszenia, Paulina Chylewska.

 

Ikonka linkStrona wydarzenia na Facebook-u - strona zewnętrzna