Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zasada pomocniczości w systemie oświaty
środa, 03 czerwca 2020 07:03
– W walącym się starym świecie trzeba znajdować obszary do budowania nowego. Dla nas jest to oświata, konkretnie ratowanie małych wiejskich szkół – pisze wiceprezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga w zaproszeniu do udziału w konferencji „Zasada pomocniczości w systemie oświaty”. Konferencja odbędzie się on-line 4 czerwca 2010 r.
Ilustracja: neon z motywem dwóch splecionych dłoni - foto: Charles Deluvio / Unsplash.com
 

Od 20 lat Federacja Inicjatyw Oświatowych wspiera szkoły zakładane lub przejmowane przez stowarzyszenia wiejskie, myśląc o nich jako o swoistych "tratwach ratunkowych", czy wręcz "arce Noego". Na pewno są one "lokomotywami", zmieniającymi system oświaty i chroniącymi polską wieś.

– Silna, dobrze zorganizowana wieś to bezpieczeństwo i przetrwanie także mieszkańców miast. Po tsunami minister Zalewskiej i zagubieniu w chaosie ministra Piontkowskiego, które ujawnia się wyraźnie dzięki COVID-19, trzeba uporządkować oświatę. To porządkowanie zaczynamy od Konstytucji i jej preambuły, w którą wpisano zasadę pomocniczości oraz Jej 4 artykułu: Władza należy do narodu, naród sprawuję władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio – stwierdza Alina Kozińska-Bałdyga.

Mamy nadzieję, że zasada pomocniczości przypomni ideę solidarności i wszyscy się skupimy na najsłabszych w oświacie: uczniach. A także wiejskich szkołach uratowanych przez obywateli.

Uważamy, że budowanie nowego świata musi być oparte na relacjach międzyludzkich i wspólnotach powstających wokół szkół. W praktyce działania potrzebne są wskazówki, instrukcje. Dlatego jako przygotowanie do inauguracji nowego roku szkolnego robimy konferencję o zasadzie pomocniczości.

Konferencja „Zasada pomocniczości w systemie oświaty” odbędzie się on-line 4 czerwca 2020 r., rozpoczęcie o godz. 10.00.

Program:

10.00 – Rozpoczęcie konferencji, słowo wprowadzające: Marek Czernecki, dyrektor generalny Fundacji Akademia Umiejętności; Prosperidad Sp. z o.o.

10.05 – Zasada pomocniczości w cywilizacji łacińskiej – dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm

10.20 – Od centralizmu do podmiotowości. Model prawny systemu edukacyjnego III Rzeczypospolitej – dr Wojciech Mojski, Katedra Prawa Konstytucyjnego UMCS, radca prawny

10.35 – Razem a nie osobno. Korzyści płynące z dobrej współpracy pomiędzy JST a podmiotami niesamorządowymi prowadzącymi placówki oświatowe – Radosław Brzózka, Wicestarosta Powiatu Świdnickiego

10.50 – Korzyści płynące ze stworzenia modelu systemu oświaty opartego na zasadzie pomocniczości w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży – dr Piotr Kwiatkowski, psycholog, psychoterapeuta, wieloletni trener oświatowy (Akademia Emocji)

11.05 – Kropla drąży skałę. Droga do podmiotowości w systemie oświaty – panel dyskusyjny, w którym na pytania uczestników konferencji odpowiadać będą zaproszeni prelegenci

11.30 – Podsumowanie obrad i sformułowanie wniosków

Konferencja odbędzie się on-line na platformie Microsoft Teams – link poniżej. Link będzie działał w czwartek 4 czerwca 2020 r. od godz. 9.30. Prosimy o zalogowanie się kilkanaście minut przed godziną 10, tak byśmy mogli rozpocząć punktualnie.

 

Ikonka linkKonferencja on-line "Zasada pomocniczości w systemie oświaty" - strona zewnętrzna