Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zasada pomocniczości w systemie oświaty
środa, 03 czerwca 2020 07:03
– W walącym się starym świecie trzeba znajdować obszary do budowania nowego. Dla nas jest to oświata, konkretnie ratowanie małych wiejskich szkół – pisze wiceprezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga w zaproszeniu do udziału w konferencji „Zasada pomocniczości w systemie oświaty”. Konferencja odbędzie się on-line 4 czerwca 2010 r.
Ilustracja: neon z motywem dwóch splecionych dłoni - foto: Charles Deluvio / Unsplash.com
 

Od 20 lat Federacja Inicjatyw Oświatowych wspiera szkoły zakładane lub przejmowane przez stowarzyszenia wiejskie, myśląc o nich jako o swoistych "tratwach ratunkowych", czy wręcz "arce Noego". Na pewno są one "lokomotywami", zmieniającymi system oświaty i chroniącymi polską wieś.

– Silna, dobrze zorganizowana wieś to bezpieczeństwo i przetrwanie także mieszkańców miast. Po tsunami minister Zalewskiej i zagubieniu w chaosie ministra Piontkowskiego, które ujawnia się wyraźnie dzięki COVID-19, trzeba uporządkować oświatę. To porządkowanie zaczynamy od Konstytucji i jej preambuły, w którą wpisano zasadę pomocniczości oraz Jej 4 artykułu: Władza należy do narodu, naród sprawuję władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio – stwierdza Alina Kozińska-Bałdyga.

Mamy nadzieję, że zasada pomocniczości przypomni ideę solidarności i wszyscy się skupimy na najsłabszych w oświacie: uczniach. A także wiejskich szkołach uratowanych przez obywateli.

Uważamy, że budowanie nowego świata musi być oparte na relacjach międzyludzkich i wspólnotach powstających wokół szkół. W praktyce działania potrzebne są wskazówki, instrukcje. Dlatego jako przygotowanie do inauguracji nowego roku szkolnego robimy konferencję o zasadzie pomocniczości.

Konferencja „Zasada pomocniczości w systemie oświaty” odbędzie się on-line 4 czerwca 2020 r., rozpoczęcie o godz. 10.00.

Program:

10.00 – Rozpoczęcie konferencji, słowo wprowadzające: Marek Czernecki, dyrektor generalny Fundacji Akademia Umiejętności; Prosperidad Sp. z o.o.

10.05 – Zasada pomocniczości w cywilizacji łacińskiej – dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm

10.20 – Od centralizmu do podmiotowości. Model prawny systemu edukacyjnego III Rzeczypospolitej – dr Wojciech Mojski, Katedra Prawa Konstytucyjnego UMCS, radca prawny

10.35 – Razem a nie osobno. Korzyści płynące z dobrej współpracy pomiędzy JST a podmiotami niesamorządowymi prowadzącymi placówki oświatowe – Radosław Brzózka, Wicestarosta Powiatu Świdnickiego

10.50 – Korzyści płynące ze stworzenia modelu systemu oświaty opartego na zasadzie pomocniczości w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży – dr Piotr Kwiatkowski, psycholog, psychoterapeuta, wieloletni trener oświatowy (Akademia Emocji)

11.05 – Kropla drąży skałę. Droga do podmiotowości w systemie oświaty – panel dyskusyjny, w którym na pytania uczestników konferencji odpowiadać będą zaproszeni prelegenci

11.30 – Podsumowanie obrad i sformułowanie wniosków

Konferencja odbędzie się on-line na platformie Microsoft Teams – link poniżej. Link będzie działał w czwartek 4 czerwca 2020 r. od godz. 9.30. Prosimy o zalogowanie się kilkanaście minut przed godziną 10, tak byśmy mogli rozpocząć punktualnie.

 

Ikonka linkKonferencja on-line "Zasada pomocniczości w systemie oświaty" - strona zewnętrzna