Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

#zadaNIE domowe
sobota, 07 grudnia 2019 12:11
Wszyscy chcemy, by nasze dzieci lubiły, chciały i potrafiły się uczyć. Dlatego przyłączamy się do inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaproponował wspólne wypracowanie lepszego modelu zadawania prac domowych.
Fragment okładki broszury
 

O tym, że uczniowie, nauczyciele i rodzice cierpią z powodu prac domowych, RPO dowiaduje się w czasie spotkań w całym kraju. Alarmował o tym problemie już w styczniu 2019 roku ówczesną min. Annę Zalewską. Nadmierne obciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi ma bowiem negatywny wpływ na życie całych rodzin, jest też niezgodne z nowoczesnymi trendami edukacyjnymi. W praktyce zadania domowe nie zawsze pomagają w procesie uczenia się, mogą natomiast doprowadzić do wzrostu zniechęcenia uczniów i pogłębienia się nierówności społecznych.

To właśnie z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich oraz edukacyjnych organizacji społecznych teraz powstał krótki poradnik, jak można zrobić to w Waszych szkołach (dokument do pobrania poniżej). Zachęcamy do zapoznania się z nim i stworzenia w szkole zespołu roboczego, który pomoże wypracować własne zasady zadawania prac domowych - z uwzględnieniem głosów uczniów i rodziców.

Inicjatywę koordynują Obywatele dla Edukacji, szczegóły można znaleźć na ich stronie www (link poniżej). Tam też można przesyłać swoje propozycje szkolnych zasad w tej sprawie. Jeśli już macie własny pomysł na ograniczanie ilości prac domowych, plan, program, czy regulamin - pokażcie go, tak by inni mogli się nimi zainspirować (w mediach społecznościowych używajcie hasztaga #zadaNIEdomowe).

Federacja Inicjatyw Oświatowych jest koalicjantem Obywateli dla Edukacji.

 

Ikonka pobierzBroszura #zadaNIE domowe (PDF 739 KB)

Ikonka linkO akcji na stronie RPO - strona zewnętrzna

Ikonka linkO akcji na stronie Obywatele dla Edukacji - strona zewnętrzna