Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Od lewa do prawa - politycy wpłacą!
środa, 09 października 2019 12:21
W dniu 8 października w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” odbyło się seminarium eksperckie „Dobre prawo dla organizacji pozarządowych”. Jednym z uczestników była wiceprezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga, która odnotowała przy tej okazji zaskakujący sukces: uzyskała finansowe zobowiązania od wszystkich uczestniczących w spotkaniu polityków.
Ilustracja: Przedstwiciele III sektora w trakcie jednej z imprez OFOP
 

 

Organizatorami seminarium byli Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka. Jego celem była dyskusja na temat kwestii istotnych dla III sektora między reprezentantami rządu, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz politykami i polityczkami kandydującymi do parlamentu w najbliższych wyborach.

W seminarium uczestniczyli m. in. prof. Piotr Gliński (wicepremier rządu, Prawo i Sprawiedliwość), Wojciech Kaczmarczyk (Narodowy Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), Kamil Bobek (Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej Ministerstws Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Cezary Paweł Kasprzak (Obywatele RP), Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15 KW PSL), Łukasz Gorczyński (Stowarzyszenie Dialog Społeczny),  Marcelina Zawisza (Razem), Przemysław Żak (Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka), Tomasz Schimanek (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce), Ewa Chromniak (Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Sieć SPLOT).

W seminarium wzięła też udział wiceprezeska Federacji Inicjatyw Obywatelskich Alina Kozińska-Bałdyga. Opowiedziała m. in. o niektórych wnioskach z Latającej Konferencji, która kilka dni wcześniej odbyła się w ambasadzie Królestwa Niderlandów - o autonomii szkół i samorządów, Parlamencie oświatowym, równości szkół niezależnie od organów prowadzących i Funduszu Inicjatyw Edukacyjnych.

Zadała też pytanie, czy wszyscy obecni kandydaci, gdy dostaną się do parlamentu, zechcą wpłacić po 100 zł na Fundusz Inicjatyw Edukacyjnych. I otrzymała odpowiedź twierdzącą! Udało się uzyskać zgodę ponad podziałami partyjnymi - wszyscy, od lewa do prawa, są gotowi płacić na FIE! Co ważne: płacić z kieszeni własnej, nie podatnika! Wpłaty zadeklarowali: Piotr Gliński, Michał Braun, Cezary Paweł Kasprzak, Agnieszka Ścigaj, Paulina Matysiak.

To wielki sukces, pierwszy tak spektakularny w programie Polska Edukacja 2035!

Nagranie seminarium dostępne jest na profilu OFOP na Facebooku (wystąpienie Aliny Kozińskiej-Bałdygi w 1 godz. 25 min.)

Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Lex pro bono communi - monitoring prawa regulującego współpracę rządu z organizacjami pozarządowymi na rzecz dobra wspólnego”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Więcje o projekcie.