Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szkolenie: dotacja oświatowa a specjalne potrzeby
poniedziałek, 11 marca 2019 18:05
FIO zaprasza na odpłatne szkolenie dotyczące rozliczania dotacji na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szkolenmie jest przeznaczone dla przedstawicieli organów prowadzących, dyrektorów placówek, księgowych, a także rodziców i innych zainteresowanych tym problemem.
Ilustracja: Szkolenie organizowane prz3ez FIO
 

 

Szkolenie organizujemy w odpowiedzi na liczne napływające pytania, dotyczące tematu rozliczania dotacji na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i prośby o zorganizowanie takich zajęć.

Pierwsze szkolenie planujemy na dzień 6 kwietnia 2019 w godzinach od 10.00 do 16.00 (z godzinną przerwą na obiad) w siedzibie FIO w Warszawie. Poprowadzi je pani Katarzyna Zychowicz, trenerka doświadczona w prowadzeniu szkoleń oraz pracy w zarządzaniu oświatą. Na co dzień jest dyrektorem ZEAS w jednej z gmin, implementuje w niej na bieżąco wszystkie nowe przepisy i rozlicza swoje samorządowe szkoły ze środków przeznaczonych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Na szkoleniu podzieli się swoją wiedzą, a uczestnicy nauczą się, jak w praktyce zastosować nowe przepisy, aby prawidłowo rozliczyć dotację na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Uczestnicy proszeni są o przywiezienie ze sobą aktualnej uchwały rady swojej gminy w sprawie udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek prowadzonych przez podmioty inne niż JST.

Program szkolenia

I. Przypomnienie aktualnego stanu prawnego w zakresie dotacji dla szkół podstawowych, oddziałów przedszkolnych oraz przedszkoli.

 • Definicje podstawowa kwota dotacji i jej aktualizacje, statystyczna liczba uczniów i jej aktualizacje
 • Zmiany w zakresie dotowania placówek prowadzonych przez inne organy niż JST i ich odzwierciedlenie w budżecie gminy (w planie dochodów i wydatków).
 • Obowiązek publikacji podstawowych kwot dotacji.
 • Wyrównywanie – niedopłata i nadpłata w trakcie roku kalendarzowego.

II. Rozliczenie dotacji za rok 2019

 • Wydatki osobowe z uwzględnieniem limitów dotyczących maksymalnych wynagrodzeń nauczycieli zatrudnianych w szkołach i przedszkolach nie samorządowych.
 • Wydatki bieżące.
 • Rozliczenie wydatków na organizację kształcenia specjalnego w szkołach i przedszkolach.
Warunki udziału w szkoleniu
 1. Szkolenie organizowane jest w siedzibie FIO w Warszawie, przy ul. Śniadeckich 23 lok. 9 dla grupy 10-12 osób. W przypadku dużego zainteresowania tworzyć będziemy kolejne grupy wyznaczając nowe terminy szkoleń. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 2. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , podając liczbę osób zgłaszanych na szkolenie oraz dane do faktury płatnej przelewem po szkoleniu.
 3. Szkolenie jest odpłatne, cena wynosi 299,00 zł  brutto w przypadku uczestnictwa jednej osoby z danej organizacji, oraz 279,00 zł brutto od osoby w przypadku uczestnictwa dwóch lub więcej osób z jednej organizacji. Na szkoleniu zapewniamy niezbędne materiały biurowe oraz kawę, herbatę i inne napoje, oraz ciasteczka i owoce.
 4. W trackie godzinnej przerwy w szkoleniu, uczestnicy mogą skorzystać z posiłkuna własny koszt w dowolnie wybranym punkcie gastronomicznym w okolicy.
 5. Osoby, które prześlą zgłoszenie, zostaną poinformowane o zakwalifikowaniu na pierwszy planowany termin lub o następnym terminie szkolenia.
 6. Z Dworca Centralnego do siedziby FIO można dojść pieszo w 15 minut, albo skorzystać z tramwaju nr 10 w kierunku Wyścigi (przystanek Plac Politechniki) lub metra ze stacji Centrum do stacji Politechnika; w obydwu przypadkach wystarczy kupić bilet 20-minutowy za 3,40 zł (to cena biletu normalnego, bilet ulgowy dla osób uprawnionych jest o połowę tańszy).