Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wielka Łyżka dla ambasadora Holandii
piątek, 28 września 2018 12:16
W Ambasadzie Królestwa Niderlandów 25 września 2018 r. odbyła się konferencja “The State of the Third Sector in Poland”. Przy tej okazji ambasador tego kraju otrzymał od FIO wyjątkowy upominek.
Ambasador Ron J.P.M. van Dartel otrzymuje Wielką Łyżkę
 

O sytuacji organizacji pozarządowych w Polsce na konferencji “The State of the Third Sector in Poland” dyskutowali ambasadorowie Holandii, Norwegii i Szwajcarii, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk i przedstawiciele organizacji pozarządowych – m. in. Fundacji Republikańskiej, Fundacji Batorego i Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Wiceprezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga podziękowała za program edukacji obywatelskiej MATRA , realizowany w Polsce za pieniądze podatników holenderskich na początku transformacji po 1989 roku. To dzięki temu programowi dowiedzieliśmy się, że Holandia, aby chronić oświatę przed wpływami partii politycznych, już w 1920 roku zaczęła przekazywać prowadzenie wszystkich szkół w ręce rodziców z fundacji i stowarzyszeń. Obecnie wszystkie szkoły są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Było to inspiracją do ratowania szkół likwidowanych w Polsce w 1999 roku.

Jako podziękowanie wiceprezeska FIO wręczyła Ambasadorowi Holandii Panu Ron J.P.M. van Dartelowi Wielką Łyżkę – symbol małych szkół, ustanowiony przez Małą Szkołę im. Jacka Kuronia w Kunkowej.

Łyżka trafiła do rąk ambasadora wraz z legendą o piekle i niebie: piekło i niebo różnią się tylko sposobem użycia łyżek, w piekle ludzie się nimi biją, w niebie – pomagają sobie jeść nimi zupę.