Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wybór dyrektora szkoły po nowemu
środa, 09 maja 2018 09:11
Na posiedzeniu w dniach 8-11 maja Sejm zajmuje się poselskim projektem ustawy o zmianie Prawa oświatowego. Proponowane zmiany dotyczą wyboru dyrektora szkoły. FIO uznała, iż jest to okazja do przedstawienia propozycji jeszcze jednej, bardzo znaczącej zmiany: aby wybory dyrektora szkoły były 2-stopniowe i z rozstrzygającym udziałem rodziców.
Ilustracja: Sejm RP
 

Według propozycji Federacji Inicjatyw Oświatowych komisja konkursowa wybiera dwóch kandydatów i rekomenduje ich rodzicom uczniów uczęszczających do tej szkoły. Z tych dwóch kandydatur rodzice wybierają dyrektora w powszechnych, tajnych wyborach, a wybrana w ten sposób osoba jest zatrudniana przez władze samorządowe.

Wybór dyrektora szkoły przez rodziców wprowadzi nową jakość do szkoły: wzmocni pozycję rodziców, ale jednocześnie skłoni dyrektora do lepszej, pełniejszej z nimi współpracy, zmusi niejako do wsłuchania się w ich głos. Może zawiąże się  koalicja dyrektora z rodzicami? Jaki to będzie miało wpływ na relacje dyrektora z nauczycielami, czy stworzy szanse na budowanie prawdziwej, a nie tylko pozornej, współpracy rodziców ze szkołą i współdziałanie rodziców z nauczycielami w procesie edukacji uczniów?

Tymi pytaniami chcielibyśmy zachęcić do dyskusji o roli rodziców w oświacie, uspołecznianiu szkoły i budowaniu jej autonomii, ale także o budowaniu samorządności lokalnej. Wszak gmina to wspólnota mieszkańców, również rodziców uczniów, którzy głosując na dyrektora szkoły wybieraliby osobę zarządzającą edukacją w ich szkole; mieliby więc wpływ na wybór trzeciej osoby zarządzającej, po wójcie i radnym ze swojego obwodu.

Zdaniem wielu osób mandat z wyborów powszechnych (choćby tylko w szkole) daje solidną podstawę do zarządzania, a wyborcom możliwość weryfikacji po upływie kadencji.

Wybór dyrektora szkoły przez rodziców byłby także sposobem na zwiększenie ich odpowiedzialności za szkołę i wzmocnienie samorządności lokalnej.

Wybór dyrektora szkoły przez rodziców wprowadzi nową jakość do szkoły: wzmocni pozycję rodziców, ale jednocześnie skłoni dyrektora do lepszej, pełniejszej z nimi współpracy, zmusi niejako do wsłuchania się w ich głos. Może zawiąże się koalicja dyrektora z rodzicami? Jaki to będzie miało wpływ na relacje dyrektora z nauczycielami, czy stworzy szanse na budowanie prawdziwej, a nie tylko pozornej, współpracy rodziców ze szkołą i współdziałanie rodziców z nauczycielami w procesie edukacji uczniów?

 

Ikonka pobierzPetycja ws. zmian ustawowych w sposobie wyboru dyrektora szkoły (PDF 377 KB)