Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zmiany w oświacie na parlamentarnym finiszu
poniedziałek, 12 grudnia 2016 18:00
W parlamencie trwają prace nad nowymi ustawami wprowadzającymi w życie reformę oświaty minister Anny Zalewskiej. Federacja Inicjatyw Oświatowych wystąpiła o odpartyjnienie oświaty przez zwolnienie posłów z dyscypliny partyjnej, aby mogli głosować zgodnie ze swą wiedzą i sumieniem. Tymczasem polskie samorządy terytorialne zorganizowały społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy Prawo oświatowe.
Ilustracja: Gmach Sejmu RP
 

Dobre prawo może powstać jedynie w wyniku rzetelnych konsultacji - pisze FIO do marszałka Sejmu, wskazując, że Ministerstwo Edukacji Narodowej miało świadomość tego faktu, bowiem trzykrotnie rozpoczynało procedurę organizacji konkursów dla organizacji pozarządowych na usprawnienie procesu stanowienia prawa. Żaden z nich nie został doprowadzony do końca. Nie było możliwe rzetelne konsultowanie propozycji MEN, demokracja wymaga czasu - wskazuje FIO.

Tymczasem prace parlamentarne postępują w wyjątkowo szybkim tempie, a do rządowych propozycji zmian prawnych kilkadziesiąt instytucji przygotowało swoje stanowiska, wpłynęło też kilka tysięcy listów ze szkół i opinii obywateli. "To są opinie i stanowiska praktyków, tych, którzy to prawo mają na co dzień stosować i wdrażać. Jeśli chce się stanowić dobre prawo szczególnie wnikliwie powinno się studiować takie stanowiska" - podkreśla FIO.

Jak dodaje, rzetelne i sumienne stanowienie prawa oświatowego jest możliwe tylko ponad podziałami partyjnymi, dlatego też zgłąsza wniosek o umożliwienie posłom głosowania zgodnie z ich wiedzą i sumieniem. "Prośby o zwolnienie posłów z dyscypliny partyjnej kierujemy do wszystkich klubów parlamentarnych" - pisze FIO.

Tymczasem organizacje grupujące samorządy terytorialne zorganizowały 12 grudnia 2016 r. społeczne wysłuchanie publiczne na temat ustawy Prawo oświatowe. Była to wspólna inicjatywa Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Miast Polskich, podjęta w sytuacji odrzucenia przez komisje sejmowe w dniu 30 listopada br. ich wniosku  o przeprowadzenie sejmowego wysłuchania w tej sprawie.

Federacja Inicjatyw Oświatowych została zaproszona do przedstawienia swojej opinii. Zaprezentowała ją wiceprezeska Alina Kozińska-Bałdyga.

Alina Kozińska-Bałdyga na społecznym wysłuchaniu 12 XII 2016 r.

 

Nagranie całego wysłuchania dostępne pod tym linkiem. Uwaga: w chwili publikacji tego atykułu nagranie rozpoczyna się ok. 20-minutową planszą z tytułem spotkania.

 

ikonka pobierzWniosek FIO do Marszałka Sejmu (PDF - 390 KB)

ikonka pobierzProgram Wysłuchania 12 XII 2016 r. (PDF - 1,2 MB)