Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Jak dzięki dzieciom uchodźców szkołę uratowano
czwartek, 08 września 2016 17:46
Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie we wsi Berezówka jest pionierką edukacji dzieci migrantów i uchodźców na wsi. Jak wygląda to w praktyce opisuje Mariusz Sepioło w reportażu "Wschód uczy się tolerancji", zamieszczonym w "Tygodniku Powszechnym". Doświadczenia z Berezówki mogą okazać się przydatne dla wielu innych szkół wiejskich, i wielu wsi, które będą chciały się rozwijać, a nie zwijać.
Ilustracja: Szkoła w Berezówce (fot. Google Street View)
 

Publiczną szkołę w Berezówce czekał los podobny do wielu innych wiejskich placówek oświatowych: gmina postanowiła ją zlikwidować. I jak w wielu wsiach ocalili ją rodzice, zakładając stowarzyszenie i przejmując jej prowadzenie. Różnica byłą taka, że w Berezówce wśród działających przeciw likwidacji byli i miejscowi, i mieszkańcy pobliskiego ośrodka dla uchodźców, których dzieci uczyły się w szkole. Dziś dzieci uchodźców stanowią połowę wszystkich uczniów.

Doświadczenie szkoły i całej wsi Berezówka pokazuje możliwe rozwiązanie problemu demograficznego poprzez zapraszanie ludzi z innych kultur. Wędrówki ludów zawsze były, są - i będą. A szkoły są najlepszymi miejscami do integracji i przygotowania "obcych", aby stawali się "swoimi".

Artykuł "Wschód uczy się tolerancji" publikujemy za zgodą redakcji "Tygodnika Powszechnego".

 

ikonka pobierz"Wschód uczy się tolerancji" - artykuł z "Tygodnika Powszechnego" 30/2016 (PDF - 433 KB)