Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Jak dzięki dzieciom uchodźców szkołę uratowano
czwartek, 08 września 2016 17:46
Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie we wsi Berezówka jest pionierką edukacji dzieci migrantów i uchodźców na wsi. Jak wygląda to w praktyce opisuje Mariusz Sepioło w reportażu "Wschód uczy się tolerancji", zamieszczonym w "Tygodniku Powszechnym". Doświadczenia z Berezówki mogą okazać się przydatne dla wielu innych szkół wiejskich, i wielu wsi, które będą chciały się rozwijać, a nie zwijać.
Ilustracja: Szkoła w Berezówce (fot. Google Street View)
 

Publiczną szkołę w Berezówce czekał los podobny do wielu innych wiejskich placówek oświatowych: gmina postanowiła ją zlikwidować. I jak w wielu wsiach ocalili ją rodzice, zakładając stowarzyszenie i przejmując jej prowadzenie. Różnica byłą taka, że w Berezówce wśród działających przeciw likwidacji byli i miejscowi, i mieszkańcy pobliskiego ośrodka dla uchodźców, których dzieci uczyły się w szkole. Dziś dzieci uchodźców stanowią połowę wszystkich uczniów.

Doświadczenie szkoły i całej wsi Berezówka pokazuje możliwe rozwiązanie problemu demograficznego poprzez zapraszanie ludzi z innych kultur. Wędrówki ludów zawsze były, są - i będą. A szkoły są najlepszymi miejscami do integracji i przygotowania "obcych", aby stawali się "swoimi".

Artykuł "Wschód uczy się tolerancji" publikujemy za zgodą redakcji "Tygodnika Powszechnego".

 

ikonka pobierz"Wschód uczy się tolerancji" - artykuł z "Tygodnika Powszechnego" 30/2016 (PDF - 433 KB)