Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szkoły budują demokrację - szkolenie
wtorek, 31 marca 2015 20:32
 

Nauczyciele i koordynatorzy krajowi z Polski, Słowacji, Czech, Bośni i Hercegowiny i Kosowa uczestniczyli w szkoleniu w stolicy Kosowa - Pristinie. To pierwszy etap nowego projektu "Szkoły budują demokrację", realizowanego z udziałem Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Celem międzynarodowego projektu jest utworzenie sieci 10 szkół z pięciu współpracujących ze sobą krajów i wprowadzenie innowacji metodycznej polegającej na połączeniu nauczania przedmiotowego z potrzebami społeczności lokalnej (ang. service learning).

Projekt ma umożliwić wypracowanie międzynarodowego systemu współpracy między szkołami z państw zachodnich Bałkanów (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) i krajami Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja) oraz wzmocnienie roli szkoły w procesie budowania demokratycznego społeczeństwa.

Nauczyciele z LO im. Kostki Potockiego z czeskimi partneramiEkipa polskich nauczycieli

Monika Sznajder - nauczycielka z LO im. ks. J. Poniatowskiego

W pierwszym etapie, służącym przygotowaniu nauczycieli do pracy metodą service learning, po dwoje nauczycieli z każdej ze szkół, wraz z koordynatorami krajowymi, wzięło udział w trzydniowym szkoleniu w Pristinie. Uczestnicy nawiązali kontakty z przedstawicielami innych szkół, poznali zasady nauczania metodą service learning i przykłady jej wdrażania w szkołach, rozpoczęli planowanie wspólnych działań.

Pobyt w Pristinie był też okazją do poznania stolicy Kosowa i wspaniałej lokalnej kuchni.

Polskie szkoły biorące udział w projekcie to dwa licea z Warszawy:

 

ikonka linkWięcej o projekcie