Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szkoły budują demokrację - szkolenie
wtorek, 31 marca 2015 20:32
 

Nauczyciele i koordynatorzy krajowi z Polski, Słowacji, Czech, Bośni i Hercegowiny i Kosowa uczestniczyli w szkoleniu w stolicy Kosowa - Pristinie. To pierwszy etap nowego projektu "Szkoły budują demokrację", realizowanego z udziałem Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Celem międzynarodowego projektu jest utworzenie sieci 10 szkół z pięciu współpracujących ze sobą krajów i wprowadzenie innowacji metodycznej polegającej na połączeniu nauczania przedmiotowego z potrzebami społeczności lokalnej (ang. service learning).

Projekt ma umożliwić wypracowanie międzynarodowego systemu współpracy między szkołami z państw zachodnich Bałkanów (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) i krajami Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja) oraz wzmocnienie roli szkoły w procesie budowania demokratycznego społeczeństwa.

Nauczyciele z LO im. Kostki Potockiego z czeskimi partneramiEkipa polskich nauczycieli

Monika Sznajder - nauczycielka z LO im. ks. J. Poniatowskiego

W pierwszym etapie, służącym przygotowaniu nauczycieli do pracy metodą service learning, po dwoje nauczycieli z każdej ze szkół, wraz z koordynatorami krajowymi, wzięło udział w trzydniowym szkoleniu w Pristinie. Uczestnicy nawiązali kontakty z przedstawicielami innych szkół, poznali zasady nauczania metodą service learning i przykłady jej wdrażania w szkołach, rozpoczęli planowanie wspólnych działań.

Pobyt w Pristinie był też okazją do poznania stolicy Kosowa i wspaniałej lokalnej kuchni.

Polskie szkoły biorące udział w projekcie to dwa licea z Warszawy:

 

ikonka linkWięcej o projekcie