Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

W Sejmie: 25 lat oświaty niezależnej
środa, 15 października 2014 17:58

Podsumowanie dorobku środowisk, które w ostatnim ćwierćwieczu budowały w Polsce alternatywne szkolnictwo, jego sukcesy, problemy i wyzwania - to tematy ogólnopolskiej konferencji "Awangarda edukacji. 25 lat oświaty niezależnej", która odbyła się 10 października 2014 r. w Sejmie.

W konferencji pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, której współorganizatorem była Federacja Inicjatyw Oświatowych, wzięli udział politycy, naukowcy, działacze społeczni i oświatowi, a także uczniowie i absolwenci szkół społecznych.

Panel absolwentówOdznaczenie Aliny Kozińskiej-Bałdygi

Minister Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP wręczyła odznaczenia państowe zasłużonym działaczom ruchu szkół społecznych, między innymi:

  • Halinie Karlak, długoletniej nauczycielce i dyrektorce Małej Szkoły w Kunkowej – Złoty Krzyż Zasługi,
  • Elżbiecie Rink – wójtowi gminy Marianowo, założycielce Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo prowadzącego szkołę w Gogolewie, wspierającej lokalne stowarzyszenia ratujące szkoły, przez kilka lat członkini zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych – Złoty Krzyż Zasługi,
  • Alinie Kozińskiej-Bałdydze - założycielce i długoletniej prezesce Zarządu FIO – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa poświęcona FIOKoordynatorzy projektu 'Z Malej Szkoły w Wielki Świat'

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracujący od wielu lat na rzecz małych szkół koordynatorzy projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat": Elżbieta Tołwińska-Królikowska – prezeska FIO, Tomasz Siemież – prezes należącej do FIO Fundacji Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, Ewa Lubczyńska – ekspertka i współpracowniczka FIO. Jesteśmy bardzo dumni :)

Prof. Henryk Samsonowicz - historyk mediewista, który jako pierwszy minister edukacji III RP planował i wdrażał historyczne zmiany, w tym wolność zakładania rozmaitych szkół, przybliżył uczestnikom konferencji historię oświaty niezależnej na tle historii powszechnej, ze szczególnym uwzględnieniem demokratycznych przemian lat 80. i 90. XX stulecia.

E. Jajszczyk i K. SawickiPrezeski FIO

W wypowiedziach absolwentów z różnych szkół i w różnym wieku, uczestniczących w panelu dyskusyjnym "Co dała nam oświata niezależna - perspektywa absolwentów", przeważały dobre wspomnienia lat szkolnych i wysokie oceny efektów kształcenia, jakie docenili w kolejnych latach.

W dyskusji wzięły udział m.in.: uczestniczka Powstania Warszawskiego Anna Trzeciakowska - tłumaczka literatury angielskiej, członkini PEN Clubu i przedwojenna absolwentka szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny oraz Aleksandra Sowa – absolwentka Niepublicznej Małej Szkoły w Kunkowej im. Jacka Kuronia. Placówka, prowadzona od lat przez lokalne Stowarzyszenie Kunkowa jest jedną z najmniejszych szkół w kraju (w różnych latach liczyła od 4 do 8 uczniów w klasach 1-3).

Panelowi towarzyszyły projekcje filmów z wypowiedziami absolwentów szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Zespołu Szkół "Bednarska" w Warszawie.

A. Kozińska-BałdygaM. Lewandowska

Prezentacja Aliny Kozińskiej-Bałdygi "Oświata niezależna w systemie edukacji – prawo i finanse" i apel wiceprezeski FIO o zmianę sposobu finansowana wiejskich szkół i zapobieżenie ich dalszej likwidacji stanowiły wprowadzenie do kolejnego panelu. W dyskusji "Sytuacja oświaty niezależnej w Polsce" refleksjami na temat największych osiągnięć 25 minionych lat i największych wyzwań stojących przed oświatą dzielili się obecni i byli działacze Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Stowarzyszenia Przymierze Rodzin w Warszawie, Stowarzyszenia Wspierania i Edukacji Rodziny STERNIK, Towarzystwa Szkół Twórczych oraz SRW w Korzeczniku.

Dorobek Małych Szkół i Federacji Inicjatyw Oświatowych był również prezentowany w sejmowych kuluarach – w dniu poprzedzającym konferencję rozstawiono w Sejmie wystawę z planszami dostarczającymi zwiedzającym Sejm RP oraz posłom i senatorom wiedzę o dokonaniach oświaty niezależnej, w tym o działaniach FIO.

Przedstawiciele Małej Szkoły w Kunkowej