Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Awangarda edukacji - zaproszenie na konferencję
czwartek, 09 października 2014 17:34
10 października 2014 r. o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Sejmu rozpocznie się konferencja "Awangarda edukacji - 25 lat oświaty niezależnej w Polsce". Patronat nad wydarzeniem, którego współorganizatorem jest Federacja Inicjatyw Oświatowych, objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Konferencja będzie transmitowana na żywo i rejestrowana przez portal internetowy Sejmu RP.
Razem 89 - logo
 

Wraz z umowami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 roku, w oświacie otworzył się nowy etap – tworzenia szkół prowadzonych przez organy niepaństwowe. Dziesięć lat później w oświacie niezależnej pojawił się nowy nurt – ratowania małych wiejskich szkół przed likwidacją.

Szkolnictwo niezależne wprowadziło do systemu oświaty element pożytecznej konkurencji, zarówno w obszarze jakości edukacji i wychowania, jak i przyjaznego środowiska pracy dla nauczycieli. Większa swoboda w zakresie kształtowania programu sprawiła, że szkoły, odpowiadając na potrzeby uczniów, rodziców i środowisk lokalnych, pracują często według autorskich programów nauczania i wychowania.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na dokonania i rolę szkół niepublicznych, a także dyskusja nad przyszłością polskiego systemu edukacji, której oświata niezależna jest integralną i coraz ważniejszą częścią. W Sejmie spotkają się przedstawiciele wszystkich środowisk oświatowych. Odbędą się panele dyskusyjne, podczas których poruszone zostaną kwestie kluczowe dla całego polskiego systemu oświaty, takie jak: likwidacja szkół wiejskich, słabości systemu kształcenia nauczycieli, postępująca komercjalizacja nauczania czy niespójny i niejasny system prawny i finansowy. Głos w dyskusji zabiorą także absolwenci szkół niezależnych, którzy powiedzą, co dała im taka edukacja i w jaki sposób wpłynęła na ukształtowanie ich postaw obywatelskich.

 

ikonka pobierzProgram konferencji (PDF - 20 KB)