Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Awangarda edukacji - zaproszenie na konferencję
czwartek, 09 października 2014 17:34
10 października 2014 r. o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Sejmu rozpocznie się konferencja "Awangarda edukacji - 25 lat oświaty niezależnej w Polsce". Patronat nad wydarzeniem, którego współorganizatorem jest Federacja Inicjatyw Oświatowych, objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Konferencja będzie transmitowana na żywo i rejestrowana przez portal internetowy Sejmu RP.
Razem 89 - logo
 

Wraz z umowami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 roku, w oświacie otworzył się nowy etap – tworzenia szkół prowadzonych przez organy niepaństwowe. Dziesięć lat później w oświacie niezależnej pojawił się nowy nurt – ratowania małych wiejskich szkół przed likwidacją.

Szkolnictwo niezależne wprowadziło do systemu oświaty element pożytecznej konkurencji, zarówno w obszarze jakości edukacji i wychowania, jak i przyjaznego środowiska pracy dla nauczycieli. Większa swoboda w zakresie kształtowania programu sprawiła, że szkoły, odpowiadając na potrzeby uczniów, rodziców i środowisk lokalnych, pracują często według autorskich programów nauczania i wychowania.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na dokonania i rolę szkół niepublicznych, a także dyskusja nad przyszłością polskiego systemu edukacji, której oświata niezależna jest integralną i coraz ważniejszą częścią. W Sejmie spotkają się przedstawiciele wszystkich środowisk oświatowych. Odbędą się panele dyskusyjne, podczas których poruszone zostaną kwestie kluczowe dla całego polskiego systemu oświaty, takie jak: likwidacja szkół wiejskich, słabości systemu kształcenia nauczycieli, postępująca komercjalizacja nauczania czy niespójny i niejasny system prawny i finansowy. Głos w dyskusji zabiorą także absolwenci szkół niezależnych, którzy powiedzą, co dała im taka edukacja i w jaki sposób wpłynęła na ukształtowanie ich postaw obywatelskich.

 

ikonka pobierzProgram konferencji (PDF - 20 KB)