Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Rzeczpospolita Internetowa - piloci wystartowali
piątek, 28 lipca 2006 01:22

W kilku miejscowościach już widać efekty programu "Rzeczpospolita Internetowa". Położony na granicy Kujaw i Wielkopolski Skulsk, mazurskie wsie Prawdziska i Gawliki Wielkie oraz Lubiewo (woj. kujawsko-pomorskie) – to czterej piloci "Rzeczpospolitej Internetowej".

Dzięki udziałowi w programie wsie nie tylko odbudowują kulturową tożsamość. Dostają również nowoczesne narzędzie pracy i łączności ze światem – internet. Wiejskie świetlice, kluby, szkoły i lokalne stowarzyszenia ułatwiają mieszkańcom dostęp do informacji i edukacji oraz promocję własnej aktywności. Młodzież z obszarów słabszych ekonomicznie zyskuje lepszy start w dorosłe życie.

GawlikiSkulsk

Gawliki

Wieś Gawliki Wielkie na Mazurach – to konglomerat ludności napływowej, wysiedlonej w 1947 roku po akcji "Wisła". Udział w programie ma pomóc w udokumentowaniu tej wielokulturowości i uświadomić mieszkańcom, zwłaszcza młodzieży, że w tym właśnie tkwi ich siła.

Skulsk

Uczniowie gimnazjum w Skulsku razem z opiekunami zbierają materiały o wspólnej przeszłości: ochweśnikach (wędrownych sprzedawcach dewocjonaliów), miejscowej pisarce Marii Leszczyńskiej Mittelstaedt, ziemianach i żyjących kiedyś w Skulsku Żydach. Do projektu włączyły się również władze samorządowe, parafia i ochotnicza straż pożarna.

LubiewoPrawdziska

Lubiewo

W Lubiewie jeszcze dziesięć lat temu nie było łączy telefonicznych. Dziś 70-osobowa grupa ochotników tworzy wiejski portal internetowy, który ma służyć promocji regionu, a także pomagać miejscowej młodzieży w znajdowaniu pracy, zapobiegając w ten sposób ucieczce młodych do miast.

Prawdziska

Mieszkańcy Prawdzisk, wspierani przez organizację Caritas, uznali, że nastolatki, które spędzają czas w świetlicy przed komputerem, nie mają czasu na narkotyki i alkohol. Na świetlicę zaadaptowali dawny chlew. Pozostało więc zorganizować świetlicę. Sami czyścili dachówki, kładli podłogi.

 

(opr. na podstawie materiałów Fundacji Grupy TP)