Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Rzeczpospolita Internetowa - piloci wystartowali
piątek, 28 lipca 2006 01:22

W kilku miejscowościach już widać efekty programu "Rzeczpospolita Internetowa". Położony na granicy Kujaw i Wielkopolski Skulsk, mazurskie wsie Prawdziska i Gawliki Wielkie oraz Lubiewo (woj. kujawsko-pomorskie) – to czterej piloci "Rzeczpospolitej Internetowej".

Dzięki udziałowi w programie wsie nie tylko odbudowują kulturową tożsamość. Dostają również nowoczesne narzędzie pracy i łączności ze światem – internet. Wiejskie świetlice, kluby, szkoły i lokalne stowarzyszenia ułatwiają mieszkańcom dostęp do informacji i edukacji oraz promocję własnej aktywności. Młodzież z obszarów słabszych ekonomicznie zyskuje lepszy start w dorosłe życie.

GawlikiSkulsk

Gawliki

Wieś Gawliki Wielkie na Mazurach – to konglomerat ludności napływowej, wysiedlonej w 1947 roku po akcji "Wisła". Udział w programie ma pomóc w udokumentowaniu tej wielokulturowości i uświadomić mieszkańcom, zwłaszcza młodzieży, że w tym właśnie tkwi ich siła.

Skulsk

Uczniowie gimnazjum w Skulsku razem z opiekunami zbierają materiały o wspólnej przeszłości: ochweśnikach (wędrownych sprzedawcach dewocjonaliów), miejscowej pisarce Marii Leszczyńskiej Mittelstaedt, ziemianach i żyjących kiedyś w Skulsku Żydach. Do projektu włączyły się również władze samorządowe, parafia i ochotnicza straż pożarna.

LubiewoPrawdziska

Lubiewo

W Lubiewie jeszcze dziesięć lat temu nie było łączy telefonicznych. Dziś 70-osobowa grupa ochotników tworzy wiejski portal internetowy, który ma służyć promocji regionu, a także pomagać miejscowej młodzieży w znajdowaniu pracy, zapobiegając w ten sposób ucieczce młodych do miast.

Prawdziska

Mieszkańcy Prawdzisk, wspierani przez organizację Caritas, uznali, że nastolatki, które spędzają czas w świetlicy przed komputerem, nie mają czasu na narkotyki i alkohol. Na świetlicę zaadaptowali dawny chlew. Pozostało więc zorganizować świetlicę. Sami czyścili dachówki, kładli podłogi.

 

(opr. na podstawie materiałów Fundacji Grupy TP)