
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.
Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
XV Forum (2012) |
Współtworzymy dobre prawo dla edukacji XV Forum Inicjatyw Oświatowych ![]() W dniach 23-24 czerwca 2012 r. pod hasłem "Współtworzymy dobre prawo dla edukacji" obradowało XV Forum Inicjatyw Oświatowych. Uczestnikami Forum byli posłowie, przedstawiciele gmin, stowarzyszeń rozwoju wsi i innych organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją oraz rodziców. 23 czerwca spotkaliśmy się z politykami na obradach plenarnych w Sali Kolumnowej Sejmu. Dzień później uczestnicy i organizatorzy dzielili się doświadczeniami w szkole Stowarzyszenia Przymierze Rodzin w Warszawie. Spotkanie objęły honorowym patronatem sejmowe komisje: edukacji i samorządu.
CeleCelem XV Forum Inicjatyw Oświatowych było przedstawienie złych zapisów prawnych, które powodują trudności w przekazywaniu szkół i przedszkoli zagrożonych zamknięciem oraz zakładaniu i prowadzeniu placówek stowarzyszeniowych. Możliwość wspólnej dyskusji umożliwiła przeprowadzenie konsultacji wśród przedstawicieli najbardziej zainteresowanych środowisk i posłów, którzy mogą złe prawo zmienić. Organizacje doświadczone w działaniach na rzecz edukacji na terenach wiejskich, tworzące Komitet Organizacyjny XV FIO, zaprezentowały swój potencjał - doświadczenie, wiedzę i ekspertów – mogące być pomocą w procesie przygotowania dobrego prawa. Podczas obrad w Sejmie organizacje te, wspomagane przez członków stowarzyszeń rozwoju wsi, przedstawiły posłom największe problemy wynikające ze złego prawa, postulując wspólne, prowadzone ponad podziałami politycznymi działania zmierzające do ich likwidacji.
ObradyProblemy wynikające z niejasnego prawa związanego z przekazywaniem szkół przez jednostki samorządu terytorialnego nowym organom prowadzącym mówiły Barbara Kuczałek – prezeska Stowarzyszenia Edukator i Aleksandra Bobkier ze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi z Bobolic. O bardzo trudnej sytuacji organów prowadzących szkołę w pierwszych czterech miesiącach od jej utworzenia mówiła Elżbieta Tołwińska-Królikowska – wiceprezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych. Dramatyczna sytuacja szkoły wynikająca z niechęci wójta do użyczenia stowarzyszeniu budynku szkolnego budowanego i utrzymywanego przez lata przez lokalną społeczność była tematem wystąpienia przedstawicieli Stowarzyszenia "Nadzieja dla Brzozówki i Brzozówki Kolonia" z Gminy Szastarka. Problemy dotyczące pomieszczeń i wyposażenia małych placówek edukacji przedszkolnej wynikające ze zbyt restrykcyjnego prawa przedstawiły Monika Ebert i Katarzyna Czublun ze Stowarzyszenia Rodziców TU, a wady zapisów prawnych powodujących obniżenie jakości edukacji przedszkolnej prowadzonej w punktach i zespołach przedszkolnych zaprezentowała Teresa Ogrodzińska z Fundacji Komeńskiego. Małgorzata Polis ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Grodzisko opisywała problemy organizacji wynikające z braku możliwości zaoszczędzenia środków z dotacji na wydatki w kolejnym roku. Złe zapisy prawne dotyczące wspomagania dzieci niepełnosprawnych w szkołach i przedszkolach wskazali Barbara Kuczałek ze Stowarzyszenia Edukator i Paweł Kubicki – Społeczny Rzecznik Dzieci Niepełnosprawnych. Maria Lorek i Andrzej Jabłoński z Fundacji Elementarz wskazali na brak oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb małych wiejskich szkół. W dyskusji dotyczącej możliwości wprowadzenia postulowanych zmian w prawie uczestniczyli: Artur Bramora - przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Piotr Zgorzelski - przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, posłowie: Joanna Kluzik-Rostkowska, Wiesław Suchowiejko i Artur Ostrowski oraz Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Jako wsparcie dla gmin i stowarzyszeń prowadzących placówki edukacyjne oraz społeczności lokalnych przedstawiono "Matrycę kalkulacyjną finansów gminnych przeznaczonych na edukację" – cyfrowe narzędzie, opracowane i testowane w projekcie "Monitoring", które pozwala przeanalizować sytuację budżetową gminy, w tym porównać koszty prowadzenia szkoły przez samorząd gminny i przez organizację pozarządową. Podczas drugiej części obrad przeprowadzono warsztaty, podczas których organizacje pozarządowe współorganizujące XV FIO dzieliły się doświadczeniami z przedstawicielami stowarzyszeń rozwoju wsi i gmin.
PostulatyNa zakończenie Forum sformułowano pięć postulatów dotyczących najważniejszych i najpilniejszych, niezbędnych zmian prawnych, których wprowadzenie umożliwi efektywne działania na rzecz edukacji.
Materiały
Komitet OrganizacyjnyXV Forum zostało zorganizowane w projekcie "Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych zamknięciem organizacjom pozarządowym", realizowanym przez Federację Inicjatyw Oświatowych i Związek Gmin Wiejskich RP. W skład komitetu organizacyjnego weszły również: Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, Stowarzyszenie Rodziców TU, Fundacja Elementarz, Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator.
|