Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Likwidacja wiejskich szkół

Społeczny Monitor Edukacji, 1 lutego 2011

Ten rok może być rekordowy pod względem liczby szkół wytypowanych przez samorządy do likwidacji, przekształcenia bądź oddania ich do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia – ostrzegają gazety. Zmienione przepisy dają samorządom pełną swobodę – nie obowiązuje wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.
Społeczny Monitor Edukacji - zrzut ekranu
 

W Opolskiem nawet kilkanaście szkół może w tym roku zostać zamkniętych. W podkarpackiej gminie Tarnowiec ma zostać zlikwidowanych aż sześć podstawówek, w podolkuskiej gminie Trzyciąż zniknąć mają trzy szkoły. Wójt podkarpackiej gminy Bircza, wysłał do kuratorium pismo informujące o zamiarze likwidacji czterech szkół podstawowych. Powodem decyzji są demografia i finanse.

Przeciwko likwidacji wiejskich szkół protestują przede wszystkim rodzice.

"Ustawa o finansach publicznych zagraża wiejskim szkołom, bo gminy nie dostały wystarczającego wsparcia na ich utrzymanie – uważa Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. – Związana z likwidacją szkół zapaść wsi nie może postępować" – podkreśla. Kierowana przez nią organizacja zamierza przygotować wytyczne, które mają posłużyć do pilnej zmiany przepisów. "Ogłosimy je w ciągu kilku miesięcy. Mamy nadzieję, że zainteresują się nimi zwłaszcza prezydent i parlamentarzyści" – dodaje Kozińska-Bałdyga.

Moja szkoła ma być zlikwidowana – odpowiedziało 13 proc. głosujących w internetowej sondzie Głosu Nauczycielskiego. Dla ponad połowy uczestników głosowania ten problem jest istotny - albo osobiście ich dotyka, albo dotyczy to szkół w sąsiedztwie, co wpłynie na ich sytuację pracowniczą i zawodową. Mniej więcej jedna piąta zapewnia, że u nich w gminie ten problem nie istnieje. Podobna grupa odpowiada, że nie słyszeli nic o takim zagrożeniu.

Rzeczpospolita, 1.02.2011, Głos Nauczycielski 31.01.2011