Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Prezydent Komorowski uratuje małe szkoły?

Wspólnota, wrzesień 2011. Autor: DBK

Początek roku szkolnego za nami. Ale nie wszędzie odbywał się w podniosłej atmosferze. W gminach, gdzie zlikwidowano szkoły rodzice nie mogą się z tym pogodzić. Zakładają stowarzyszenia, aby to one prowadziły placówki.
Wspólnota - zrzut ekranu
 

Problem edukacji na wsi dostrzegł prezydent Bronisław Komorowski. 25 sierpnia w Kancelarii Prezydenta odbyło się spotkanie temu poświęcone. Była to kontynuacja debaty z maja zorganizowanej w ramach Forum Debaty Publicznej "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju" pt. "Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich".

Zaproszeni zostali samorządowcy oraz przedstawiciele rodziców z gmin, w których likwidowane są szkoły oraz gmin, gdzie z sukcesem reformuje się oświatę. Obecni byli też przedstawiciele Federacji Inicjatyw Oświatowych, zajmującej się wspieraniem aktywności obywatelskiej i przemian w oświacie, przede wszystkim na terenach wiejskich.

Podczas wymiany doświadczeń okazało się, że przy dobrej woli z obu stron można wypracować kompromis i często uratować szkołę. Nie wszystko jednak da się rozwiązać bez zmiany prawa. Prowadzący spotkanie dr Andrzej Hałasiewicz, ekspert Kancelarii Prezydenta podkreślił, że Kancelaria jest zawsze otwarta na dialog i spotkania służące wypracowywaniu rozwiązań modernizujących Polskę. Nie wykluczył też, że prezydent wniesie do parlamentu projekt ustawy rozwiązujący najważniejsze problemy małych szkół wiejskich.